Halkın polisi olun

Halkın polisi olun


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Halkın polisi olun. Polisin şerefi onun görevidir. Halk yararına görev yapıyorsa, halk için çalışıyorsa o polislerin bizim başımızın üstünde yeri vardır" dedi.

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Temiz siyaset istiyorsanız, düzgün siyaset, namuslu siyaset, halka hesap vermeyi namuslu görebilen bir siyaset istiyorsanız adresiniz, yeriniz, yurdunuz belli. Adı belli, adı halk partisi, Cumhuriyet Halk Partisi" dedi.

Kılıçdaroğlu, Yaşar Doğu Spor Salonunda düzenlenen CHP Samsun Belediye Başkan Adayları Tanıtım Programında yaptığı konuşmada, bir ülkenin büyümesinin, kalkınmasının ön koşulunun demokrasi olduğunu, demokrasinin ön koşulunun da saydam yönetim olduğunu vurguladı.

Saydam yönetimin ön koşulunun ise siyasetin halka hesap vermesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Belediye başkan adaylarımızın bir kısmı burada, buradan söz veriyorum, Samsun’u yerelde CHP’ye verin, o belediye başkanlarım size hesap vermeyi namuslu bir görev kabul edecek" diye konuştu.

Herkesin, her siyasetçinin halka hesap vermesinin demokrasinin temel kuralı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Eğer bir siyaset halka hesap vermiyorsa bilin ki o cebini düşünüyordur. Siyaset zenginleşme aracı değil, halka hizmet  etme aracıdır. Halka hizmet, Hak'a hizmettir. Son bir haftada yaşananları gördük. Hep beraber tanık olduk, hala tanık olmaya devam ediyoruz. Bu ülkenin polisi, savcısı, yani Cumhuriyetin savcısı, yani halkın polisi hırsızları yakalamaya çalışıyor. Soyguncuları yakalamaya çalışıyor. Rüşvet verenleri yakalamaya çalışıyor. Siyasi iktidar ne yapıyor? Siyasi iktidar bırakmış hırsızları, savcının ve polisin peşinde. Aman diyor hırsızları yakalama. Bunlar ne diye iktidara geldiler? Yolsuzlukla mücadele edeceğiz diye, kul hakkı yiyene yedirtmeyeceğiz diye iktidara geldiler. Şu anda kul hakkı yiyorlar ve haksızları koruyorlar. Herkes bunu böyle bilsin."

- "Halk yararına görev yapan polisin başımızın üstünde yeri var"

"Onu alkışlayanlar kul hakkı yemenin ne büyük günah olduğunun farkındalar mı" diye sözlerini sürdüren Kılıçdaroğlu, "Temiz siyaset istiyorsanız, düzgün siyaset, namuslu siyaset, halka hesap vermeyi namuslu görebilen bir siyaset istiyorsanız adresiniz, yeriniz, yurdunuz belli. Adı belli, adı halk partisi, Cumhuriyet Halk Partisi" ifadelerini kullandı.

Eskiden devletin polisinin bir yerde hırsızlık, yolsuzluk olması halinde üstüne gittiğini anlatan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Buradan bütün polis kardeşlerime sesleniyorum. Sakın ola ki iktidarın, zalimin, zulmedenin polisi olmayın. Sizin aylıklarınızı bu ülkenin 76 milyon yurttaşı ödüyor. Halkın polisi olun. Polisin şerefi onun görevidir. Halk yararına görev yapıyorsa, halk için çalışıyorsa o polislerin bizim başımızın üstünde yeri vardır ama iktidarın yalakalığına soyunmuşsa, iktidar, 'hırsızı bırak savcının peşine düş' diyorsa, o polise hesap sormak da bizim görevimizdir. Hesabını soracağım."

- "Savcılar Cumhuriyetin bekçisidir"

Cumhuriyet savcılarına seslenen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bakınız hiçbir kamu görevlisinin unvanının önünde 'Cumhuriyet' yoktur. Sadece savcılarda vardır. Onlar Cumhuriyetin bekçisidir. Onlar yolsuzluk yapanlara göz açtırmazlar, onlar milletin aşına, işine göz koyanlara hesap sorarlar. O nedenle onlara Cumhuriyet savcısı denmiştir. Cumhuriyet savcılığını bir kenara bırakıp iktidarın savcısı olursanız sana hesap sormak da benim görevim olacak. Sanmasınlar bu devran böyle gidecek, bu devranı yıkacak olan bu ülkenin halkıdır."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İngiltere hükümeti: PYD-PKK ilişkisinden kaygılıyız

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu