Milletimizin sırtı yere gelmedi

Milletimizin sırtı yere gelmedi

  • 01 Eylül 2016 11:26


2016 Rio Yaz Olimpiyatları’nda rakiplerine minderi dar ederek altın madalyayı Türkiye’ye kazandıran Milli Sporcumuz Taha Akgül, Yeni Akit’e özel açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz FETÖ darbe kalkışması sırasında Bolu’da olduğunu söyleyen Akgül, “Allah’a şükürler olsun ki milletimizin meydanlarda bizim de minderde sırtımız yere gelmedi” dedi

 Rio Yaz Olimpiyatları’nda Türkiye’nin kazandığı tek altın madalyanın sahibi olan Milli Sporcu Taha Akgül, başarısının arkasında yatan sırrı Yeni Akit’e anlattı. Sivaslı olan Akgül, altın madalyayı kazandığı mücadeleyi, birinciliği sonrası kendisini tebrik için arayanları ve sevincini bizlerle paylaştı.

GÜREŞE BABAM SAYESİNDE BAŞLADIM

Taha Bey ilk önce sizleri bu eşsiz başarınızdan dolayı tebrik etmek istiyoruz. Bu spora nasıl başladınız anlatabilir misiniz?

- Teşekkür ediyorum. 22 Kasım 1990 tarihinde Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde doğdum. Güreşe ilk olarak babam sayesinde başladım. Babam da güreşçiydi. Yani bizim için güreş sporu, baba mesleği sayılır. İzmir’de ilk olarak Türkiye Şampiyonası’na katıldım. Daha sonra 2009 yılı Türkiye şampiyonasında 84 kiloda Türkiye 3. olarak ilk madalyamı aldım. İlk madalyayı almamla birlikte katıldığım ilk kampa çalışmalarıma aralıksız devam ettim ve kampta milli takım hocalarımız benim fizik olarak bu spora çok uygun olduğumu gördüler ve çalışmalarıma ağır sıklette devam ettim. 

DUYAR DUYMAZ HEMEN MEYDANA İNDİK

Ülkemizde 15 Temmuz’da hain bir darbe kalkışması yaşandı. Sizler o sırada Türkiye’de kamptaydınız galiba. O gün neler yaşadınız?

- Biz 15 Temmuz gecesi Bolu’da kamptaydık. Televizyon başında gelişmeleri izlerken olaylar büyüyünce biz de dedik ki bizim kampta durmamızın bir anlamı yok. Vatanımız elimizden gittikten sonra ne olimpiyat kalır ne de başka bir şey. Bolu Merkeze indik ve Bolu’da halkla birlikte meydanlarda toplandık. Hatta meydanda takım kaptanı olarak bir konuşma yaptım. Sabaha kadar meydanlarda nöbetimize devam ettik. Sabah olaylar bastırılınca, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç beni aradı ve olayların yatıştırıldığını, yeniden kampa dönmemizi istedi. Bu konuşma üzerine biz de kampımıza geri döndük. Şükürler olsun ki milletin meydanda, bizim de minderde sırtımız yere gelmedi. Kamptan sonra Ankara’ya geldiğimde de halkımızla beraber olup demokrasi nöbetlerine katıldım.

Taha Bey, malum FETÖ terör örgütünün her alanda olduğu gibi spor alanında da bağlantılarının olduğunu biliyoruz. Size bu örgüt tarafından bir baskı geldi mi?

- Allah’a şükürler olsun ki FETÖ’cülerle bugüne kadar hiçbir bağım ve bağlantım olmadı. Olan insanları duyunca da çok üzüldüm. Bunlar bir  ihanet şebekesi. Allah’ım milletimize ve devletimize zeval vermesin. Bu hainlere göz açtırılmasın.

ÜLKEMİZE ALTIN MADALYA GETİRDİĞİM İÇİN ÇOK MUTLUYUM

Atlanta Olimpiyatları’ndan 20 yıl sonra Türkiye’ye altın madalyayı kazandırdınız. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

- Rio Olimpiyatları’na giderken tüm milletime ve devletime altın madalya sözü verdim. Son dört yılın Avrupa Şampiyonu ve son iki yılın Dünya Şampiyonu olarak olimpiyatlara gittim. Dolayısıyla oyunlarda Türk bayrağını göndere çektirdiğim için mutluluk duyuyorum. Ağır sıklet güçtür. Ağır sıklette şampiyon olursanız dünyanın en iyisi olursunuz demektir. Ağır sıklette ülkemize tek altın madalyayı getirdiğimiz için çok mutluyum. Şu ana kadar hiç altın madalya alamamıştık. Ülke madalya sıralamasında benim almış olduğum altın madalya ile ülkemiz 41’inci sırada bitirdi. Dolayısıyla ülkemizin sıralamasını değiştirdiğim için de çok mutluyum.

GİZLİ KAHRAMANIM ANNEM

Rio Olimpiyatları’nda ailenizin de sizinle birlikte olması sizi nasıl etkiledi?

- Ailemin olimpiyatlarda yanımda olması bana çok özgüven verdi. Annem tribünlerden dua etti ve onun dualarını canlı canlı hissettim. Hatta annem son maçıma çıkmadan önce beni rüyasında görmüş. ‘Taha güzel şeyler gördüm’ dedi. Tribünlerde annemin duasıyla birlikte madalyayı kazanarak ilk annemin elini öptüm. Çünkü en çok onların hakkı, anneler her zaman gizli kahramanlardır. Annemden de babamdan da Allah razı olsun. Madalyayı kazanmamla birlikte orada babamla birlikte mindere atlayarak mutluluğumu onlarla paylaştım.

İLK ARAYAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Elde etmiş olduğunuz bu eşsiz başarı sonrası sizleri siyasilerden arayıp tebrik edenler oldu mu?

- Maçtan sonra daha terim kurumadan ilk olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan aradı ve beni tebrik etti. Daha sonra ise Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım Bey aradı. Son olarak da beni Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arayarak kutladı. Diğer siyasi partilerden tebrik için arayan hiç kimse olmadı. Maalesef…

İLK ZİYARETim SİVAS’A

Okulların başlamasıyla birlikte okul ziyaretleriniz olacak mı, gençlerle bir araya gelmeyi düşünüyor musunuz?

- Yeni öğretim yılında okullarımıza ziyaretlerimiz olacak. İlk olarak memleketim olan Sivas’ta bir karşılama töreni düzenlenecek ve valilik ve belediyemizin programı dâhilinde orada okulları ziyaret ederek gençlerle bir araya geleceğim. Ankara’ya döndüğümde ise okul ziyaretlerimiz yine devam edecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İspanyol polisi Katalan hükümet binasına baskın yaptı

Hava Durumu

35°
Detaylı Hava Raporu