Son fırsat penceresi hep birlikte iyi değerlendirilmeli

Son fırsat penceresi hep birlikte iyi değerlendirilmeli


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin, bu son fırsat penceresinin hep birlikte iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'deki ziyareti kapsamındaCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul edildi. 

Görüşme sonrası açıklama yapan Çavuşoğlu, Bakanlığı ile KKTC Dışişleri Bakanlığının birlikte gerçekleştirdiği bilişim ve dijital arşivleme projesinin açılışı için adaya geldiğini belirtti. Çavuşoğlu, KKTC’de bulunmaktan ve Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmekten büyük bir mutluluk duyduğunu dile getirdi. 

Kıbrıs müzakereleri

Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakere sürecinde hassas bir döneme girildiğine dikkati çekerek, "Müzakerelerin yoğunlaştığı bir ortama girdik. Sayın Cumhurbaşkanının Ankara ziyareti, yine İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmesi ve bugünkü yaptığımız görüşmeler bu bakımdan önemlidir." dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Ankara’da ve İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmelerde de müzakerelerin seyri ile ilgili detaylı bilgiler verdiğine değinen Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Kıbrıs Türk tarafının Başmüzakerecisi Özdil Nami arkadaşımız da bugün ve daha önceki görüşmelerimizde bizleri bilgilendirdiler. Artık bu fırsatın kaçmaması gerektiğini BM de söylüyor, biz de söylüyoruz. 2014’te önemli bir fırsatı kaçırdık. Sadece bir çözüm değil, bu bölgenin potansiyeli ile ilgili birçok fırsatı kaçırdık ama önümüze çıkan bu fırsatı değerlendirirsek bence en azından gelecek nesillere bir sorun bırakmamış oluruz. Bu son fırsat penceresini hep birlikte iyi değerlendirelim. Her iki tarafın kabul edeceği bir çözüm konusunda biz Türkiye olarak desteğimizi vermeye devam edeceğiz. Zorlu bir süreç, kolay değil o yüzden Sayın Cumhurbaşkanına ve müzakereyi yürüten arkadaşlara da kolaylıklar ve başarılar diliyoruz."

"Ankara ve Lefkoşa arasında iyi bir diyalog var"

Bir gazetecinin, "Müzakerelerden haberdar olmadığınız herhangi bir husus var mı?" sorusu üzerine Çavuşoğlu, “Müzakerelerin seyri ile ilgili Ankara ve Lefkoşa arasında iyi bir diyalog var ve bilgilendirme açısından herhangi bir eksiklik yoktur." yanıtını verdi.

"Hassas bir süreç içerisindeyiz"

Hassas bir süreç içerisine girildiğine ve her iki tarafın da sorumlu davranması gerektiğe işaret eden Çavuşoğlu, Rum tarafının doğalgaz rezervlerinde olduğu gibi adanın tek sahibi gibi davranmaması gerektiğini vurguladı.

"2016’nın çözüm için bir hedeftir"

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı da 2016’nın çözüm için bir hedef olarak belirlendiğini dile getirerek, "Bu hepimizin hedefi. Türkiye bu hedefi de sonuna kadar destekliyor. Dolayısıyla girdiğimiz bu yolda, bu hedefe varmamızı zorlaştıracak davranışlardan da sakınmak gerekiyor." dedi.

“Her i̇ki̇ toplumun da güvenli̇k i̇çeri̇si̇nde yaşamasını i̇sti̇yoruz”

Akıncı, güvenlik dendiğinde sadece kendilerini düşünmediklerini belirterek, “Eşitlik dediğimizde her iki tarafın eşitliğini anlıyoruz. Özgürlük dediğimizde, herkesin bu adada yaşamasını anlıyoruz." dedi.

Bu büyük uğraşıya Türkiye Cumhuriyeti'nin büyük destek verdiğini vurgulayan Akıncı, "Sayın Cumhurbaşkanı, hükümeti ve o hükümetin Dışişleri Bakanı olarak Sayın Çavuşoğlu büyük bir destek veriyor. O desteğini büyük bir içtenlikle söylüyor. Buna bir kez daha tanıklık ettik. Ben Sayın Bakana bu desteği için teşekkür ediyorum ve el birliğiyle bu süreci sadece Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar için değil Türkiye ve Yunanistan’ın ilişkilerinin de daha iyiye ve daha güzele gidebilmesi için ve bölgemize çok ihtiyaç duyduğumuz güzel bir örneği yaratmak için sonuna kadar uğraşılarımızı sürdüreceğiz. Temenni ederim ki bu karşılıksız kalmayacak ve güneyden de aynı karşılığı görerek bu olumlu gelişmeyi el birliğiyle sağlayacağız." sözlerine yer verdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu