Yemen çatışmaların durması çağrısı

Yemen çatışmaların durması çağrısı

  • 31 Ağustos 2016 21:33


BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmet, "Bayram öncesi Yemen'de çatışmaların durması için anlaşmaya varılmasını umuyorum." dedi.

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmet, "Bayram öncesi Yemen'de çatışmaların durması için anlaşmaya varılmasını umuyorum." dedi.

BM Güvenlik Konseyi, Yemen'deki son gelişmeleri ve ara verilen barış müzakerelerini görüştü.

Konsey'deki toplantının açık kısmında konuşan Ahmet, Kuveyt'teki görüşmelerin başarısız olmasının ardından, çatışmaların daha da şiddetlendiğini ve çok sayıda insan hakları ihlali yaşandığını belirtti.

Tüm taraflara sivilleri koruma ve uluslararası hukuka uyma çağrısında bulunan Ahmet, "Çatışmaların sürmesi Yemen'de terörist grupların alan kazanmalarına imkan sağlayacaktır." ifadesini kullandı.

El Kaide ve DAEŞ'in saldırılarını hatırlatan Ahmet, devlet düzeninin olmadığı birçok noktanın bu grupların kontrolüne geçeceğini ve bunun tüm bölge için tehdit teşkil ettiğini bildirdi.

Bayramdan önce anlaşma arayışı

İsmail Veled Şeyh Ahmet, Konsey'deki toplantının kapalı bölümünün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada da müzakerelere yeniden dönülmesi için çatışmaların durmasının önemini vurguladı.

Halkın günlük yaşamını iyileştirmedikten sonra müzakerelerin çok anlamı olmadığını da belirten Ahmet, "Bayram öncesi Yemen'de çatışmaların durması için anlaşmaya varılmasını umuyorum." dedi.

Zaten daha önce taraflarca kabul edilmiş bir anlaşma olduğunu da hatırlatan Ahmet, taraflara bu anlaşmaya uyma çağrısı yaptı.

Yemen'deki insani duruma ilişkin de bilgi veren Ahmet, dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de 21 milyon kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu, çok acil yardıma muhtaçların sayısının ise 13 milyona yükseldiğini açıkladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu