Kanserle mücadelede yeni yol haritası

Kanserle mücadelede yeni yol haritası


Dünya Kanser Kontrol Örgütü, kanserle mücadele etmek, erken ölümleri azaltarak hayat kalitesini artırmak amacıyla, 9 hedeften oluşan Dünya Kanser Bildirgesi hazırladı.

Kanserle mücadelede yeni yol haritasını oluşturan Dünya Kanser Kontrol Örgütü (UICC), "etkin kanser kontrol programları hazırlama, kanser kayıtlarının oluşturulması, tütün kontrolü ve risk faktörlerini azaltma, damgalama duygusunu önleme, erken tanı programları ve doğru, kaliteli tedavi ve sağlık çalışanlarını eğitme'' gibi hedeflerin bulunduğu Dünya Kanser Bildirgesini yayımladı.

Dünya Kanser Liderler Zirvesi'nde açıklanan bildirgeye göre, 2025'e kadar, kanserle mücadele amacıyla bütün hükümetler, sağlıkta politika yapıcılar, tüm resmi ve sivil kanser örgütleri, hasta örgütleri sağlık çalışanları 9 hedefi esas alarak çalışmalarda bulunacak.

Söz konusu hedeflere göre öncelikle etkin, kapsamlı ve sürdürülebilir hasta odaklı kanser kontrol programları oluşturularak sağlık sistemleri güçlendirilecek. Bütün ülkelerde kanserin yükünü ve kanser kontrol programlarının etkinliğini ölçmek için kanser kayıtlarının tutulması  ve izlenmesine yönelik sistemler kurulacak. Küresel tütün tüketimi, kilo fazlalılığı/obezite, sağlıksız beslenme,  alkol alımı, fiziksel hareketsizlik ve diğer kanser risk faktörleri önemli düzeyde azaltılacak.

Kansere neden olan HPV ve HBV enfeksiyonlarına yönelik aşılar, evrensel aşılama programları kapsamına alınacak. Kanserle birlikte gelişen damgalanma duygusu azaltılacak,  yanlış bilinenler ve zararlı efsaneler yok edilecek. Toplumsal tarama ve erken tanı programlarının yaygınlaştırılacak ve kanserin erken belirti ve bulguları konusunda toplum ve sağlık çalışanları bilinçlendirilecek.

Doğru kanser tanısı, kaliteli tedavi, rehabilitasyon, destekleyici ve palyatif tedavi, temel ilaçlar ve teknolojiye erişim iyileştirilecek.

Etkin ağrı kontrolü ve stresle baş etmeye yönelik hizmetler erişilebilir kılınacak. Özellikle düşük ve orta gelirli ülkeler başta olmak üzere dünyada, kanser kontrolünün tüm alanlarında sağlık çalışanlarına yönelik eğitim imkanları geliştirilecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu