BM, Suriye canisi Esed'i Finanse etti

BM, Suriye canisi Esed'i Finanse etti

  • 31 Ağustos 2016 12:55


Suriye'de 500 bin kişiyi öldüren Esed’in Birleşmiş Milletler tarafından finanse edildiği ortaya çıktı.

İngiliz The Guardian gazetesi, Birleşmiş Milletler'in (BM), Suriye'de yardım programları kapsamında çalıştığı kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin çoğunun Suriye devlet başkanı Esed'e yakın kesimlerden oluştuğunu ve bunlara on milyarlarca dolar aktardığını yazdı. 

The Guardian'a göre, BM’nin 2015’te Suriye’ye yaptığı 1,1 milyar dolarlık yardımın 900 milyon doları Esad rejimi tarafından kontrol edilen Şamüzerinden bölgelere yönlendirildi. Çalışmada ulaşılan belgeler, BM’nin Esad rejiminin eğitim,sağlık ve adalet bakanlıkları ile yakın ilişki içinde olduğunu gösterdi. Dünya Sağlık Örgütü, iç savaşın başlamasından bu yana Savunma Bakanlığı tarafından işletilen Suriye Ulusal Kan Bankası’na 5 milyon 134 bin dolar gönderdi. DSÖ’nün kan bağışlarının ihtiyaç sahiplerine gidip gitmediği konusunda kaygı duyduğu belirtildi. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Suriye’de iki kurumdan 13 milyon dolar değerinde tohum ve hayvan yemi aldı. Her iki kurum da AB’nin yaptırım listesindeki Suriye Tarım Bakanlığı tarafından çalıştırılıyor. BM kurumları, uluslararası kurumların yaptırım listesindeki devlete ait Sadcop/Mahroukat adlı petrol şirketinden de 4 milyon dolarlık yakıt aldı. 

Beşar Esad’ın eşi Esma Esad’ın kurduğu ve başkanlığını üstlendiği Syria Trust adlı yardım derneğiyle çalışan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, derneğe toplam 8,5 milyon dolar aktardı. BM, Suriye'nin en zengin insanı ve Esed'in en yakınlarından Rami Makhlouf'un, dernek ve şirketlerine de onlarca milyon dolar aktardı. Esma Esad hem ABD hem de AB’nin yaptırım listesinde bulunuyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Irak Genelkurmay Başkanı Ganimi Türkiye'ye geldi
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
'Darbeci yönetimin kasıtlı sağlık ihmali cinayet sayılır'

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu