Ömer Çelik AB komiserine haddini bildirdi: Türkiye'yi satın alamazsınız

Ömer Çelik AB komiserine haddini bildirdi: Türkiye'yi satın alamazsınız

  • 31 Ağustos 2016 12:55


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn’ın 'Türkiye'nin bu paraya ihtiyacı var' sözlerine ‘’Türkiye'nin o paraya ihtiyacı yok. İkincisi, Türkiye satın alınabilir bir ülke değil" diyerek Hahn’a haddini bildirdi.

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda editör ve muhabirlerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

AB Bakanı Çelik, yaptığı açıklamada, "PYD'nin oradaki (Suriye'nin kuzeyi) hareketliliği Kürtlerin kazanımlarına dönük bir hareketlilik değildir. PYD'nin oradaki hareketliliği bir terör örgütünün kazanımıdır." dedi.

AB Bakanı Çelik sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şunu kesinlikle kabul etmiyoruz, bunu bazı ülkelerin sözcüleri de söylüyorlar, 'Türkiye'yle Kürt unsurlar arasında PYD'yi kastederek bir uzlaşma ya da bir ateşkes sağlandı' gibi. Türkiye Cumhuriyeti egemen bir devlettir, meşru bir devlettir. Bir terör örgütüyle eşit değerlendirilerek bu ikisi arasında bir mutabakat varmış, bir anlaşma varmış gibi, bu değerlendirilemez."

AB Bakanı Çelik, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini'nin darbe girişiminin ardından yaptığı açıklamalar üzerine ise, "Bize namlu doğrultmuşlar, taraflara itidal tavsiye ediliyor. Beni öldürmek isteyen ile bana itidal tavsiye edildiği zaman bu benden yana olmak değildir." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN O PARAYA İHTİYACI YOK"

AB Bakanı Çelik, "AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, 'Türkiye'nin bu paraya ihtiyacı var' demiş. Türkiye'nin o paraya ihtiyacı yok. İkincisi, Türkiye satın alınabilir bir ülke değil. Hann, bu şekilde konuşarak Türkiye ve AB arasında bir kazanım olarak ortaya çıkmış bu süreci de sabote eden açıklamalar yaptığının farkında olmalıdır." şeklinde konuştu.

BAKAN ÇELİK'İN AÇIKLAMALARINDAN SATIRBAŞLARI:

- "PYD Esad ve ABD ile iş tutuyor"

- PYD'nin hareketleri Kürtlerin kazanımlarına yönelik değil

- PYD Kürtlere karşı katliam gerçekleştirmektedir

- Yapılan açıklamalar PYD'nin Fırat'ın doğusuna geçtiği bir kısmının kaldığı yönünde. PYD'nin Fırat'ın doğusuna geçmesini bekliyoruz. Kimse Suriyeli Kürtlerin yerleşik durumlarına karşı değil. PYD'nin orada fiili bir yönetim kurmasına karşıyız

- Biz Türkmenlerin, Arapların kazanımlarından yanayız

- Türkiye bir terör örgütüyle eşit değerlendirilemez

- PYD'yi DAEŞ'e karşı kara gücüyle kullanma mantığından yola çıkarsak bugün PYD'yi kullananlar yarın da DAEŞ'i mi kullanacak?

TÜRKİYE-SURİYE İLİŞKİLERİ

- Siyasi kriz çıktı ama enerji krizi çıkmadı. Siyasi kriz çıksa bile diğer alanlarda hep ilerledik

- Jet krizi istenmeyen bir kazaydı, karşılıklı aşıldı

- Rusya ile ilişkiler AB'nin alternatifi değil, doğrusu Cenevre sürecinin devam etmesidir

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

- Türkiye'yi ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimdir.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu