ABD'den 'Halep anlaşması' haberine yalanlama

ABD'den 'Halep anlaşması' haberine yalanlama

  • 30 Ağustos 2016 12:57


ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD ile Rusya'nın Halep konusunda anaştığı ve Halep'te bulunan muhalif grupların geri çekileceği le ilgili haberleri yalanladı. Bakanlık, ABD ve Rusya'nın görüşmelerinin şiddeti durdurmaya yönelik olduğunu iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ABD'nin Rusya ile anlaştığı iddiaları yalanlandı. Bakanlık yaptığı açıklamada ABD'nin Suriye devriminin başından itibaren bölgesel müttefikleri ile birlikte Suriye halkının daha iyi bir gelecek inşa etmesi için çabaladığını iddia etti.
Bakanlık ABD'nin Suriye'deki krizi sadece siyasi çözüm yoluyla çözmeye çalıştığını belirtti. ABD yönetiminin Rusya ile anlaştığı haberleri yalanlanırken, Rusya ile Suriye'deki şiddetin sona erdirilmesi amacıyla görüşüldüğü iddia edildi.
İnterfax'da yer alan ve ABD ile Rusya'nın Halep'teki muhaliflerin tahliyesi veya sayısının azaltılması konusunda anlaştığı yönündeki haber yalanlandı.
Açıklamada ABD'nin Suriye'de Rusya ve ya diğer güçlerle koordineli hareket etmeye başlamadığı belirtildi. Bakanlık, Rusya'nın Suriye'deki yükümlülüklerini yerine getirmeden işbirliği yapmanın bir anlam ifade etmediğini açıkladı. Bu yükümlülüklerin rejimin Suriyeli sivillere yönelik keyfi saldırıların sona erdirilmesi ve düşmanlıkların durdurulması olduğu hatırlatıldı.
Rusya ile her hangi bir anlaşmanın olmadığı ancak, şiddetin durdurulması, hayatların kurtarılması ve düşmanlıkların durdurulması için ortak bir anlayış üzerine çalışıldığı belirtildi.
Açıklamada Halep'te yaşananların ABD için kabul edilemez olduğu belirtildi. ABD'nin Halep kuşatmasını kınadığı ve Halep'e tam erişim istediği belirtildi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu