Spot piyasada elektrik fiyatları düştü

Spot piyasada elektrik fiyatları düştü


Spot piyasada bir megavatsaat elektriğin fiyatı geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 15,8 azaldı. Geçen yıl elektrikte megavatsaat başına en yüksek fiyat 259,03 lira olarak kaydedildi.

Türkiye'de gün öncesi spot piyasada (GÖP) bir megavatsaat elektriğin fiyatı geçen yıl bir önceki yıla göre günlük ortalama yüzde 15,8 düştü.
Enerji Piyasaları İşletme AŞ'nin (EPİAŞ) "Elektrik Piyasası 2015 Yılı Özet Bilgiler Raporu'na" göre, serbest piyasada son üç yılın en düşük elektrik fiyatı geçen yıl gerçekleşti.
Spot piyasada 2014'te ortalama günlük bir megavatsaat elektriğin fiyatı 163,99 lira olurken, geçen yıl bu rakam yüzde 15,8 azalarak 138,01 liraya geriledi. Fiyat düşüşünde kurulu gücü yüksek santrallerin devreye girmesi, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması'nda (YEKDEM) kapasitenin artması ve katılımcıların teklif stratejilerinin değişmesi etkili oldu.
Elektrik ticaretinde yapılan uzlaştırılma sonucu 2015'te YEKDEM santrallerine 4,07 milyar lira ödendi. Bu dönemde elektrik fiyatının aylık ortalamasına bakıldığında, en düşük fiyat 101,72 lira ile nisanda, en yüksek fiyat ise 173 lira ile ocak ayında oluştu. Söz konusu dönemde elektrikte megavatsaat başına en yüksek fiyat 259,03 lira ile 20 Ağustos'ta kaydedildi.
GÖP'te elektrik işlem miktarı geçen yıl bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 25 artarak 99,2 teravatsaate çıktı. Ocak 2015'te 1,34 milyon olan serbest tüketici sayısı ise aralıkta 2,04 milyona yükseldi.
Öte yandan, aylık sistem marjinal fiyatı ortalamalarında (SMF) en yüksek fiyat 171,82 lira ile ocakta, en düşük fiyat ortalaması ise 106,64 lira ile mayıs ayında gerçekleşti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu