Filistin direnişinin sembol ismi AA'ya konuştu

Filistin direnişinin sembol ismi AA'ya konuştu

  • 27 Aralık 2013 13:50


Kesintisiz 9 aylık açlık greviyle İsrail’e karşı direnişin sembol ismi haline gelen ve önceki gün serbest bırakılan İsavi, Kudüs'teki evinde hayatını ve serbest kalma sürecini anlattı

Kesintisiz 9 aylık açlık grevi sonunda İsrail’in önceki gün serbest bıraktığı Samir İsavi, ailesiyle geride bıraktığı günleri unutmaya çalışıyor.

Önceki gün serbest bırakıldıktan sonra Filistinliler tarafından kahraman gibi karşılanan İsavi, ziyaretçi akınına uğrayan Kudüs'teki evinde hayatını ve serbest kalma sürecini  AA muhabirine anlattı.

Herkesin kendisiyle fotoğraf çektirmek için adeta yarıştığı İsavi, hapishane sürecine ilişkin şunları söyledi:

“32 yaşındayım. İsrail hapishanesine ilk olarak 18 yaşında girdim, 6 ay yattıktan sonra çıktım. Daha sonra 2002’de ikinci intifada sırasında polise molotof kokteyli atmaktan 22 yaşında  30 yıl hapis cezası alarak tekrar içeri girdim. Hapiste 10 yıl kaldım. İsrailli asker Gilat Şalit takasında beni de serbest bıraktılar. Ama bırakıldıktan iki ay kadar sonra tahliye şartlarını ihlal ettiğim gerekçesiyle tekrar tutuklanarak 20 yıl hapis cezası aldım.” 

Hapisten 20 yıl Kudüs'ün dışına çıkmaması kaydıyla serbest bırakılmasına rağmen Batı Şeria'ya gittiği için tekrar tutuklandığını belirten İsavi, “20 yıl hapis cezası verdiler. Açlık grevine başladım, 9 ay sürdü. İsrail, açlık grevini sonlandırmam halinde 8 ay sonra beni yine şartlı tahliye kararı ile bırakmayı teklif etti. Grevi bıraktıktan 8 ay sonra da bıraktılar ama yine 2027 yılına kadar Kudüs dışına çıkışım yasak” diye konuştu.

İsavi, açlık grevi yaptığı dönemle ilgili olarak, “Ölümü göze almıştım, İsrail yönetimine 'ya yürüyerek eve döneceğim ya da buradan ölü bedenim çıkacak' dedim ve bırakmasalar öyle de olacaktı” ifadesini kullandı.

Greve başladığında 70 kilogram olduğunu ve en büyük desteği ailesinden gördüğünü dile getiren İsavi, "Annem, bir gün bile bana 'oğlum grevi bırak' demedi. Bu yönde bana olan desteği hep sürdü. Grevde 45 kiloya düştüm. Sadece su içtim. Grevi bıraktıktan sonra tekrar 8 ay da 65 kiloya çıktım. Şimdi de öyleyim" diye konuştu.

İsavi, Filistinlilerin geleneksel kıyafeti cellabiye ile karşıladığı AA muhabirinin evlilikle ilgili sorusu üzerine, "Evlilik önceliğim değil. 5 erkek ve 2 kız kardeşim var. Bir kardeşim şehit oldu. Duvarda asılı resim ona ait. Şu anda önemli olan Kudüs’ün kurtuluşu. Kudüs’te işgalciler evlerimizi yıkıyor, topraklarımıza el koyuyor. Önceliğimiz halkımızı ve Kudüs’ü kurtarıp özgürleştirmek. Kudüs’te 20 bin çocuğun okulu yok, onlara okul lazım. İşgalci yönetim çocukların eğitimsiz kalmasını istiyor. Yapacak çok şey var” cevabını verdi.

Mavi Marmara konusunda ise İsavi, "Mavi Marmara’da Gazze’ye yardım götürürken hayatını kaybedenler oldu. Bu eşsiz ve samimi destek nedeniyle Türk halkını tekrar selamlıyor ve hepsine sonsuz şükranlarımı iletiyorum” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu