Akdeniz’de, Dünya’nın en eski kara parçası bulundu!

Akdeniz’de, Dünya’nın en eski kara parçası bulundu!

  • 28 Ağustos 2016 14:50


Ben Gurion Üniversitesi’nden jeolog Roi Granot ve ekibi, deniz tabanında Dünya’nın varoluş sürecine göre en eski kara parçasını buldular.

Ben Gurion Üniversitesi’nden Jeolog Roi Granot ve ekibi, Doğu Akdeniz’in dibinde 60 bin milkarelik ve yaşı 340 milyon olan bir kara parçası buldular. Bulunan bu kara parçasının, Hint Okyanusu’ndaki ve Atlantik’teki kara parçalarından dahi daha eski olduğu belirtiliyor. Oluşma sürecinin ise Pangea süperkıtasıyla aynı zaman dilinde gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Ekip, keşif gezileri sırasında botlarının hemen altında yer alan üç büyük sensör sayesinde kara parçasını keşfettiler. Sensörler, denizin altındaki kayalıklardan gelen manyetik anomalileri tanımlayarak ekibin bu keşfi yapmasını sağlamış. Araştırmacılar, Tetis Denizi’nin oluşumundan 50 milyon yıl öncesine dayandığı tahmin edilen kara parçasının Tetis Denizi’ne ait bir kalıntı olup olmadığı konusunda henüz bilgi sahibi değiller

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İncirlik'te hareketli dakikalar! A10'lar uçuşa geçti
Türkiye
Terörist sevici vekil hakkında savcılık fezleke hazırladı
Dünya
Hükümetin devrilmesi eli kulağında!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu