Musul'da DAEŞ ağır darbe aldı

Musul'da DAEŞ ağır darbe aldı

  • 28 Ağustos 2016 14:31


Irak ordusu DAEŞ'in elinde bulunan ve stratejik açıdan önemli bir bölge olan Kayyara bölgesini kurtardı. Operasyonun komutanlarından Albay Cuburi yaptığı açıklamada DAEŞ'e büyük darbe indirildiği ve 700 militanın öldürüldüğünü söyledi.

Musul'a bağlı Kayyara nahiyesinin kurtarılması operasyonunda 700 DAEŞ militanının öldürüldüğü ve örgütün mali açıdan ağır bir darbe aldığı belirtildi.
Musul Operasyon Birimi komutanlarından Albay Amir el-Cuburi, kentin kurtarılmasına ilişkin yaptığı açıklamada operasyonda DAEŞ'e büyük bir darbe indirildiğini ve 700 DAEŞ militanının çatışmalarda öldürüldüğünü ve örgütün de bunu itiraf ettiğini söyledi.

Terör örgütü DAEŞ'in haziran 2014'ten bu yana elinde tuttuğu Musul'un kurtarılması için kritik öneme sahip Kayyara nahiyesinin alınmasıyla Irak ordusu ilk defa Dicle Nehri'nin batısına geçti.
Cuburi, Kayyara'nın alınmasıyla örgütün finansal açıdan büyük bir kayıp yaşadığına vurgu yaparak, bölgenin rafineri ve petrol kuyuları nedeniyle DAEŞ için ticaret merkezi konumunda olduğunu ifade etti.
Halkın operasyonlarda kendilerine büyük yardımda bulunduğunu dile getiren Cuburi, şunları kaydetti:
"DAEŞ militanlarının bir kısmını vatandaşlar öldürdü. Halk, karargahların önemli bir bölümünü yaktı. Biz de halkın huzurlu bir şekilde yaşaması ve kentteki yarım kalan projelerin tamamlanması için üzerimize düşeni yapacağız."
"Halk, sevincini çarşı pazarda şarkılar eşliğinde eğlenerek yaşıyor"
Koalisyon güçlerine bağlı savaş uçaklarının attığı bombalar nedeniyle nahiyedeki binaların yıkıldığı ve duvarlara mermilerin isabet ettiği görülüyor.
Kayyara halkı, şehirlerinin DAEŞ'ten kurtarılmasından duydukları sevinci çarşı pazarda şarkılar eşliğinde eğlenerek yaşıyor.
Kentin petrol kuyuları, 1956 yılından bu yana faaliyet gösteren rafinerisi, DAEŞ için önemli bir gelir kaynağı oluşturuyordu. DAEŞ'ten sonra kullanılamaz hale gelen rafineride günlük yaklaşık 20 bin varil petrolün arıtıldığı ifade ediliyor. Petrol kuyularının yanması nedeniyle de kentin üzerinde siyah bir duman yükseliyor. Halk, bu hava kirliliğinin ciddi hastalıklara yol açmasından endişe ediyor.
Musul'un en büyük nahiyesi Kayyara'nın DAEŞ'ten önce 80 bin olan nüfusu önemli oranda azalmış.
Çatışmalarda öldürülen 10'larca DAEŞ militanının cesedi hala cadde ve sokaklarda. Cesetlerden yayılan ağır koku şehrin her tarafında hissediliyor.
Yardım bekleniyor
Kayyara'daki vatandaşlardan Amine Ömer adlı yaşlı kadın yaşadıkları yerin DAEŞ'ten kurtarılmasından sevinç duyduklarını söyledi.
Ömer, duygularını şöyle dile getirdi:
"DAEŞ'in elinden kurtulduğumuz için Allah'a şükürler olsun. Çok sevinçliyiz. Bizi kurtaran Irak ordusu ve diğer güçlere teşekkür ediyoruz."
Hizmetlerin olmayışından ve içinde bulundukları zor şartlardan yakınan Ömer, yardım çağrısında bulunarak, "Çok zor durumdayız. Su, elektrik gibi temel ihtiyaçlar yok. Malzemeler çok pahalı. Yiyecek temin etmekte zorlanıyoruz. İlgili mercilerin acil olarak yardıma gelmesini bekliyoruz. Halk burada çok aç kaldı. Temel ihtiyaç maddelerinin tamamına muhtacız." şeklinde konuştu.
DAEŞ korkusunu üzerilerinden atamayan bazı vatandaşların hala tedirgin oldukları gözlendi.
Kayyara stratejik öneme sahip bir bölge
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi stratejik öneme sahip Kayyara'da kontrolün tamamen sağlanması dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Kayyara'nın geri alınmasıyla belirlediğimiz büyük hedefe (Musul'un kurtarılması) varmak daha da kolay olacak." demişti.
ABD'nin askeri üs kuracağını açıkladığı Kayyara'nın alınması doğu, kuzey, batıda yer alan Başika, Tilkef ve Şengal'in ardından Musul'un kurtarılması operasyonunda güney cephesinin de açılması anlamına geliyor.
Irak ordusunun ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin yardımıyla DAEŞ'ten aldığı Kayyara nahiyesi örgütün önemli finans kaynaklarından birini teşkil ediyordu.
DAEŞ'in finans kaynağı olarak değerlendirilen Kayyara'nın alınması örgüte ekonomik açıdan büyük bir darbe indirdi.
Musul'un 60 kilometre güneyinde yer alan Kayyara, kent merkezinin alınmasında stratejik öneme sahip bir bölge niteliği taşıyor.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
İsrail polisi Yahudilere saldırdı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu