Kalbi delik ağabeyden kardeşine yaşam hediyesi

Kalbi delik ağabeyden kardeşine yaşam hediyesi


Aydın'lı Yılmaz ailesinin "kalbi delik" dünyaya gelen ilk oğulları Bekir, talasemi hastası kardeşi Burak'a kemik iliği vererek sağlığına kavuşturdu.

Aydın'lı Yılmaz ailesinin "kalbi delik" dünyaya gelen ilk oğulları Bekir, talasemi hastası kardeşi Burak'a kemik iliği vererek yaşama tutunmasını sağladı.

Aydın'ın Çine ilçesinde 6 yıl önce evlenen Beyhan ve Sevcan Yılmaz'ın 2011'de ilk çocukları Bekir dünyaya geldi. Demirci ustası olarak çalışan Beyhan Yılmaz'ın işi nedeniyle Muğla'nın Akyaka Köyü'ne taşınan çiftin sevinci, Bekir bebeğin kalbinde "delik" olduğu belirlenince yarım kaldı.

Bekir'in hastanelerdeki tedavilerle süren ailenin ikinci çocukları Burak'ın 2,5 yıl önce dünyaya geldi. Sürekli ağlayan Burak'ı önce Yatağan'daki sonra da Muğla'daki hastanelere götüren Yılmaz ailesi, ikinci çocuklarının da doğuştan talasemi major adı verilen ve ölümcül olabilecek kan hastalığı olduğunu öğrendi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne nakledilen Burak Yılmaz, alyuvarların ilik içinde ölmesine neden olan ve dolayısıyla kalp yetmezliği gelişmesine ve kan nakli yapılmazsa birkaç yıl içinde ölüme sürükleyen bu hastalıkla mücadele edebilmek için uygun ilik beklemeye başladı.

Sevcan ve Beyhan Yılmaz'ın uygunluk testlerini gerçekleştirildiyse de en uygun iliğin kalbi delik ağabey Bekir'de bulunduğu saptandı.

Bekir'in sağlık durumunun iyiye gitmesi ve kemik iliği transplantasyonunda sakınca bulunmaması üzerine 4 Temmuz'da yapılan operasyonla ağabeyden kardeşe nakil gerçekleştirildi.

Nakilden sonra yapılan testlerde Burak'a ağabeyinden nakledilen kemik iliğinin tuttuğu tespit edildi ve 2,5 yaşındaki çocuk ağustos ayının 3. haftasında taburcu edildi.

"Hasta iki çocuğu da iyileşme aşamasında"
Hastaneden taburcu edildikten sonra Ege Üniversitesindeki Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Hastanesi Kurma ve Geliştirme Vakfının (KİTVAK) Konuk Evi'nde oğluyla kalan Sevcan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasta iki çocuğunun da iyileşme aşamasında olmasından çok mutlu olduğunu söyledi.

Sevcan Yılmaz, bir anne olarak çocuklarının sadece "mutlu olmasını" hayal ettiğini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Danıştay Başkanı Güngör'ü kabul etti
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Esed rejimi Türkmendağı'na saldırıyor

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu