S&P 500 yükselmeye hazırlanırken Fed sağlam duruş sergiliyor

S&P 500 yükselmeye hazırlanırken Fed sağlam duruş sergiliyor

  • 27 Ağustos 2016 18:58


Amerikan hisse senedi CFD’leri özellikle de S&P 500 endeksi yukarı doğru yönlenmeye çalışıyor ancak yatırımcılar Fed’in faiz oranını normalleştirme sürecini Eylül ayı kadar erken bir şekilde başlatabileceğine inandığı takdirde baskı hissedecek.

Fed Başkan Yardımcısı Fischer’ın Pazar günü yaptığı şahin yorumlar sonrasında yatırımcılar Fed Başkanı Yellen’ın bu Cuma günü Jackson Hole Wyoming’de yapmayı planladığı konuşmayı bekliyor. Ekonomik verilerle birlikte yaşanan yatırımcı duyarlılığı neticesinde yatırımcılar Fed’in hangi yöne eğilimli olacağı bakımından kafa karışıklığı yaşayabilir.

Kötü bir birinci çeyrekten sonra süregelen ABD üretici duyarlılığı, Haziran ve Temmuz aylarında yaşanan sınırlı bir otomobil yenilemeden en fabrikaya duyarlı önlemlere yönelme sonrasındaAğustos ayında otomotiv sektöründe bir geri çekilme ile karşı karşıya. Ağustos ayının başında yapılan anketler net olarak makul bir geri çekilme bırakan farklı ortalama ve bileşen değişimleriniortaya koymuş olup ana anketlerin Ocak ve Şubat aylarında 49 ile en düşüğünü yaşayan, hem Mayıs hem de Haziran aylarında 50, Temmuz ayında 52 olan ISM tarafından düzenlenen ortalamasının Ağustos ayında 51’e çekilmesini bekliyoruz.

Haziran ayında 6,0 iken Temmuz ayında 0,6 olan Empire State ortalaması Ağustos ayında -4,2’ye düşerken Philly Fed ortalaması Haziran ayında 4,7 ve Temmuz ayında -2,9 iken 2,0’a yükselmiştir. ISM tarafından düzenlenen Empire State Temmuz ayında 48,8’den 50,2’ye yükselirken Nisan ayında 44,1 ile en düşüğünü yaşayan ISM tarafından düzenlenen Philyy Fed 51,3’ten 47,2’ye düşmüştür. Empire State düşüşü dip teslimatlardaki düşüşten kaynaklanmış olup Philly Fed anketi, ortalamanın iyileşmesine rağmen yeni siparişlerde ve birikmiş işlerde büyük bileşendüşüşler olduğunu göstermiştir.

Hem Empire State hem de Philly Fed üretim bileşenleri ay boyu artış göstermiştir. Haziran ayında -2,1 ve Temmuz ayında 6,3 olan Philly Fed bileşeni 8,4’e yükselmiştir. Haziran ayında 9,3 ve Temmuz ayında 0,7 olan Empire State üretim bileşeni 8,3 puan büyük artışla 9,0’a sıçramıştır. Bu artışlar Haziran ayında 3,6 ve Temmuz ayında 3,5 olan ay ortalamasının 8,7’ye tırmanmasını sağlamıştır. Yeni siparişlerde ise Mart ayının 18,0 ortalaması 2014 Aralık ayını anımsatmış ve geçen Kasım ayının -7,0 düşük ortalamasıyla mukayese edilmiştir.

Ayın ilk günlerindeki duyarlılık ölçümlerindeki karmaşık sonuçlar ağırlıklı olarak aşağı yönde olduğundan üretici duyarlılığı Ağustos ayında gevşemeye hazırdır. Bu da, Fed’in müdahale etmemesini ve S&P 500 endeksinin yukarı yönde hareket etmesini sağlayan katalizör olabilir. Empire State ve Philly Fed ortalamaları birbirlerinden farklı olup her bir anketin altında yatan bileşen verileri de ilgili ortalamalardan farklılık göstermiştir.Birinci çeyrekten bu yana üretici duyarlılığının düzelmesi Haziran-Temmuz ayında otomotiv sektöründe yaşanan yenilemenin-yükselmenin gevşemesiyle karşı karşıya kalıp Ocak ve Şubat aylarında 49 ile en düşüğünü yaşayan, hem Mayıs hem de Haziran aylarında 50 olan ana anketlerin ISM tarafından düzenlenenortalamasının Ağustos ayında 51 olma olasılığını getirmektedir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu