Kurbanlık develer alıcılarını bekliyor

Kurbanlık develer alıcılarını bekliyor


Kurban Bayramı'nda deve kesmek isteyen vatandaşlar, Aydın'ın İncirliova ilçesindeki yetiştirme çiftliğinde satışa sunulan sınırlı sayıdaki deveye ilgi gösteriyor.

Kurban Bayramı'nda deve kesmek isteyen vatandaşlar, Aydın'ın İncirliova ilçesinde fiyatı 8 ile 13 bin lira arasında değişen hayvanlara gösteriyor.

Deve yetiştiriciliği yapan Türkiye Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu Başkanı Aytekin Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yörük kültürünün bir parçası olan deve güreşlerini sürdürmek amacıyla çiftlik kurduğunu söyledi.

Güreşler için deve yetiştirdiğini anlatan Kaya, son yıllarda talep dolayısıyla kurbanlık deve de yetiştirmeye başladığını belirtti.

Bu sene kurbanlık 12 deve yetiştirdiğini ifade eden Aytekin Kaya, deve yetiştirmenin diğer hayvanlara benzemediğini, bu hayvanlara daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiğini dile getirerek, "Deve çöl hayvanı olduğu için dişleri keskin ve sivridir. O yüzden develer için özellikle diken toplayıp yediriyoruz. Bunun yanında yedikleri ot da aynı şekilde özel toplanıp getiriliyor." dedi.

Deve etinin çok lezzetli olduğuna ve yörük mutfağında yer aldığına dikkati çeken Kaya, büyük deve sürülerinin olduğu dönemlerde en fazla bu hayvanın etinden tüketildiğini ifade ederek, "Yörükler o dönemlerde ağırlıklı olarak deve keserlerdi. Eskiye oranla deve kesimlerinde düşüş olsa da son dönemlerde yeniden bir artış söz konusu. Kavurması, köftesi özellikle de döneri çok lezzetli oluyor. Deve etini yemeyenlere mutlaka tavsiye ediyorum, yesinler ve tadına baksınlar." diye konuştu.

Fiyatı 13 bin liraya kadar çıkıyor
Geçen sene 5 deve sattıklarını, bu yıl ise ellerindeki bütün develerin tükeneceğine inandıklarını belirten Aytekin Kaya, "Devenin kilosuna göre fiyatları belirliyoruz. 500-600 kilo gelen develerin fiyatları 8 ile 13 bin lira arasında değişiyor." şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu