Çocuğunuz tepki vermiyorsa dikkat

Çocuğunuz tepki vermiyorsa dikkat


Uzman Fizyoterapist İmran Erkanat Toylan, 'Otizm spektrum' bozukluğu hakkında bilgi verdi. Hastalıkta tepkisizlik, jest-mimik yetersizliği gibi belirtiler görüldüğünü söyleyen Fizyoterapist Toylan, tedavisinin terapi yöntemleri olduğunu belirtti.

Uzman Fizyoterapist İmran Erkanat Toylan, “Otizm spektrum bozukluğu anne karnında, doğumdan hemen sonra ya da genetik özellikler sebebi ile sözel olan ya da sözel olmayan iletişimde, sosyal etkileşimde öz bakım becerilerinde bozukluğa yol açan, tekrarlayıcı davranışlar ve kısıtlayıcı sosyal aktiviteye sebep olan bir beyin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır" dedi.
Spektrum denmesinin sebebi hafif takıntılı davranışlardan konuşma ve öğrenme bozukluğuna kadar geniş bir yelpazeyi kapsadığını belirten, Fizyoterapist İmran Erkanat Toylan, “Son yıllarda yapılan araştırmalarda prematüre bebeklerin uzun dönem takiplerinde otizm spektrum bozukluğuna ait belirtiler tespit edilmiştir. Yaşamın ilk 3 yılı hatta ilk bir yılında belirtileri gözlemlenmektedir. Dikkatli yapılan gözlemler bebeklerde sosyal iletişime ait, soyut düşünmedeki zorlukları, tekrarlayıcı davranışları tespit edebilmektedir. Hareket becerisinde yavaşlık olabildiği gibi normal hareket becerisine sahip ancak sözel olan ve sözel olmayan iletişimde bulgular verebilir. Genelde aileler 2 yaşında konuşamadığı için bir arayış içine girerler. Ailelerin çoğunda hikâyelerini dinlediğimizde iletişime ait ve takıntılı davranışlara yönelik oldukça ipucu verirler" diye konuştu.
Otizm spektrum bozukluğunun belirtileri
Uzman Fizyoterapist İmran Erkanat Toylan, “İlk 3 ay içinde göz kontağının olmaması, sosyal gülümsemenin olmaması, oyuncaklara ilginin azlığı ya da olmaması, sakinleştirilmekte zorlanılan bebekler, ce-ee gibi oyunlara karşı tepkisizlik, yüz mimiklerini ve jestleri taklit etme becerisindeki yetersizlik- yoksunluk, babıldama- agulamanın olmaması, ismi seslenildiğinde tepki vermeme, oyunu çeşitlendirememe, sürekli aynı oyuncak üzerine yoğunlaşma; 1-3 yaş arasındaki belirtiler; aynı kıyafeti yada benzer kıyafeti giymek isteme, farklı dokudaki materyallere karşı hassasiyet, yemek yeme ile ilgili sorunlar, çevreye karşı ilgisizlik, akıcı konuşmanın olmaması, iletişimi başlatmada ve kendini ifade etmede yaşanan zorluklar, bunlara bağlı olarak agresif davranışlar. İlk 3 yaş içinde başlanan erken tanı ve eğitim süreci çocuğun sosyal hayata adaptasyonu sağlamak ve öğrenme becerilerinin geliştirilmesi açısından çok önemlidir" ifadelerini kullandı.
Tedavi Yöntemi
Uzman Fizyoterapist İmran Erkanat Toylan, “Tedavi süreci içinde çocuğun yapılan değerlendirmesi çerçevesinde tamamen bireysel hazırlanmış yoğun bir eğitim planıyla oyun terapisi, duyu bütünleme, uygulamalı davranış analizi temelli terapi yöntemleri ile çocuğun bilişsel, duyusal ve fiziksel olarak desteklenmesi önerilir" şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Uyuşturucu kullanan 4 kişiyi dövüp, polise teslim ettiler
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Avrupa Birliği üst düzey yetkilisi: Türkiye ile işbirliği yapın

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu