İngiltere'nin aşırılıkla mücadele çalışmaları

İngiltere'nin aşırılıkla mücadele çalışmaları

  • 25 Ağustos 2016 14:24


İngiliz milletvekilleri, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları olan internet devlerini aşırılıkla mücadele konusunda başarısız kalmakla suçladı.

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nın İçişleri Komisyonu tarafından hazırlanan "Radikalleşme: Anlatımla mücadele ve bardağı taşıran damlanın tespiti" başlıklı raporda, internet platformlarının bazı gruplar tarafından aşırılığın yayılması için kullanıldığı ve Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya devlerinin de bu kapsamda aşırılıkla mücadelede bilinçli olarak başarısız kaldığı bildirildi.
Teknoloji devlerine ortak çalışma çağrısı
Popüler sosyal medya ağlarının, "terörizm için adam bulma platformu ve propaganda yayma aracına dönüştüğünün" vurgulandığı komisyon raporunda, bu ağların, aşırılıkla mücadele çabalarına yönelik çok daha fazla sorumluluk bilinci göstermeleri gerektiğinin altı çizildi.
Raporda ayrıca, İngiliz terörle mücadele yetkililerin yüksek teknolojiyle donatılması ve 24 saat boyunca görev başında bulunması gerektiği yönünde hükümete çağrı yapılırken, Facebook, Twitter, Youtube ve Google gibi şirketlerin de terörle mücadele güçleriyle ortak çalışma içinde olması gerektiği belirtildi.
Beyinlerin hedef alındığı savaş
Raporda, "Bu şirketlerin, sadece birkaç yüz çalışandan oluşan ekipleri milyarlarca hesabın ağını izliyor. Hatta Twitter tedbir bakımından bile, aşırı içerikli hesapları yetkililere bildirmiyor. Eğer bu şirketler bu konuyla mücadelede başarısız kalmaya ve platformlarının Vahşi Batı'ya dönüşmesine izin vermeye devam ederse, kendi şöhretlerini yıpratırlar." ifadeleri kullanıldı.
Rapordaki bulgulara ilişkin açıklama yapan Komisyon Başkanı Keith Vaz da beyinlerin hedef alındığı bir savaşın yaşandığını söyleyerek, interneti "modern cephe" olarak tanımladı. Vaz, "Forumlar, mesaj panosu siteleri, sosyal medya platformları, bunların hepsi DAEŞ'in ve diğer terör gruplarının adam ve finansman bulma ile ideolojilerini yaydıkları can damarlarıdır." dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu