Kaportayı tamir etti

Kaportayı tamir etti


CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, "Sayın Başbakan kabine revizyonu adı altında yapmış olduğu değişiklikle otomobilin kaportasını tamir etmiştir" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi,  TBMM'de düzenlediği basın toplantısında kabine değişikliği ile İstanbul merkezli operasyon ve sonrasındaki iddiaları değerlendirdi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, hükümette revizyon adı altında gerçekte yeni bir hükümet kurduğunu ileri süren Hamzaçebi, "Yeni bir hükümet kurulmasının TBMM'de güven oylaması gerektirdiğini düşünen Sayın Başbakan, güvenoylamasında yaşanacak herhangi bir sıkıntıyı göze alamayacağı için hükümet değişikliğini kabine revizyonu olarak Sayın Cumhurbaşkanı'na sunmuş ve kamuoyuna da öyle takdim etmiştir. Gerçek olan şudur ki ortada 25 bakanın olduğu bir bakanlar kurulunda 10 bakan değişiyor ise hükümetin ana omurgası diyebileceğimiz bakanlıkların bakanları değişiyor ise ortada bir kabine revizyonu yoktur, hükümet değişikliği vardır" diye konuştu. 

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın görevden alınmasına da değinen Hamzaçebi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir bakanın, milletin ve memleketin rahatlaması için başbakanı istifaya çağırdığını, bunun son derece önemli bir tavır olduğunu, bir bakanın vicdanının sesini dinlediğini söyledi. Ancak, Bayraktar'ın istifasının işleme konulmayarak, görevden alma işleminin uygulandığını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de bunu onayladığını aktaran Hamzaçebi, bunun kesinlikli doğru bir yaklaşım olmadığını belirtti. Hamzaçebi, "Bu, Sayın Erdoğan Bayraktar'ın istifasını ve istifasında öne sürdüğü bizzat Sayın Başbakan'a yönelik ithamı, iddiayı değersizleştirme operasyonudur. Sayın Başbakan ne yaparsa yapsın Sayın Erdoğan Bayraktar'ın istifasında ortaya sürdüğü gerekçelerin, gerçeklerin üstünü örtmesi mümkün değildir" değerlendirmesinde bulundu.

"Başbakan'ın bu tutumu doğrudan doğruya anayasal düzene suikast mahiyetindedir"

Başbakan Erdoğan'ın İstanbul merkezli soruşturmaya ilişkin tutumunu eleştiren Hamzaçebi, olayı siyasi bir zemine taşıdığını, oysa soruşturmanın hukuki zeminden ele alınması gerektiğini vurguladı. Hamzaçebi, şöyle konuştu:

"Sayın Başbakan bu kabine revizyonu adı altında yapmış olduğu değişiklikle otomobilin kaportasını tamir etmiştir. Kap tamiri ile bu otomobilin yürümesi mümkün değildir, çünkü motor eskimiştir. Otomobilin motoru artık bu yükü çekebilecek durumda değildir. Motorun değişmesi gerekir. Ama bu kabinede böyle bir değişikliği göremiyoruz. Ortada bir devlet krizi vardır. Rüşvet ve yolsuzluk soruşturması ile başlayan gelişmeler karşısında anayasal düzene teslim olmak isteyen bir Sayın Başbakan vardır. Soruşturmaya konu olan ihbarı, bu ihbara dayanak olan belge ve bilgileri 'önce ben görmeliyim' diyerek yargıya, soruşturmaya müdahale etmek isteyen, soruşturmayı kendi kontrolü altına almak isteyen bir başbakan vardır. Sayın Başbakan'ın bu tutumu doğrudan doğruya anayasal düzene suikast mahiyetindedir. Sayın Başbakan bir istiklal mücadelesi değil, kendisinin bireysel istikbal mücadelesini yürütmektedir."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu