Almanya 'da başörtüsü skandalı

Almanya 'da başörtüsü skandalı

  • 25 Ağustos 2016 12:31


Almanya'da Luckenwalde kentinin Belediye Başkanı Elisabeth Herzog von der Heide, 48 yaşındaki Filistinli sekreterinin, başörtüsünü çıkarmak istemediği için görevine son verdi

Almanya'da Brandenburg eyaletinin Luckenwalde kentinin Belediye Başkanı Elisabeth Herzog von der Heide, çalışırken başörtüsünü çıkarmak istemeyen 48 yaşındaki Filistinli bir stajyerin görevine son verdi.

BAŞÖRTÜSÜYLE ÇALIŞMASINI İSTEMEDİ

Belediye Başkanı Elisabeth Herzog von der Heide, bir dairenin dışarıya ve içeriye dönük tarafsız görünmesi gerektiğini belirterek, Filistinli stajyere bundan dolayı başörtüsüyle belediyede çalışılmamasını istedi. Başörtüsünün bir dünya görüşünü yansıttığını savunan Heide, başörtüsünün belediyenin tarafsızlığının ihlal ettiğini öne sürerek, belediyenin duvarlarında haçın da asılmadığını belirtti. Filistinli kadının belediyede sığınmacılarla ilgili bir projede altı haftalık staja başladığını ifade eden Heide, erkeklerin bulunduğu ortamda başörtüsünü çıkarmak istemeyen kadın için belediyede başka çalışma ortamının bulunmadığını ve stajyerin işten çıkarıldığını belirtti.

CDU: YASAL DAYANAĞI YOK

CDU Brandenburg Eyalet Meclisi milletvekili Sven Petke ise Belediye Başkanı Heide'nin kararını eleştirerek, "Bunun bir yasal dayanağı yok." dedi. Başörtülü Filistinli stajyerin çalışmaya başladığı ilk günün sonunda işten çıkarıldığı bildirildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu