Vatikan'dan görüp uyguladı ! FETÖ'nün diyalog oyunu

Vatikan'dan görüp uyguladı ! FETÖ'nün diyalog oyunu


15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki örgüt olan FETÖ, uluslararası kurduğu çalışma düzenini Vatikan'daki 'diyalog' sistemine benzer bir sisteme göre yaptığı ortaya çıktı.

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardındaki FETÖ’ye bağlı vakıf, kurum ve kuruluşlara yapılan operasyonlardan sonra bu kurumların gerçek yüzü ortaya çıktı.  17-25 Aralık sonrasında,  lüks otellerde uluslararası toplantılar düzenleyen ve bu toplantıları faaliyete döken İzmir Kültürler arası Diyalog Merkezi’nin Başkanı Ömer Mustafa Aytekin’in FETÖ’nün Vatikan imamı olduğu ortaya çıktı. İzmir’de kurulan bu merkez sözde dinler arası diyaloğu sağlamaya çalışıyordu. İZDİM Başkanı Ömer Mustafa Aytekin’in 2009 yılında FETÖ’nün Roma’daki Tevere Enstitüsü’nün yöneticiliğini yaptığı dönemde, Vatikan temsilcileriyle Gülen adına görüşmelerde bulunduğu da ortaya çıktı.  Aytekin’in Katolik Kilisesi  ve önemli kişileri etkileme konusunda da kilit rol aldığı öğrenildi.

VATİKAN’DA GÖRDÜ ÖRNEK ALDI

Fetullah Gülen, 1998’de Papa 2. Jean Paul ile görüşmüştü. Bu görüşmenin ardından Vatikan ile ilişkilerini güçlendirmeye karar veren FETÖ lideri Fetullah Gülen, Vatikan Konsili’nin de benimsediği tezi kendi çalışmalarında kullanmaya başlamıştı. Dünya genelinde de bu çalışmayı benimseyen Fetullah Gülen, başta ABD, Türkiye ve İtalya gibi olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde ‘diyalog’ adıyla yapılanmasını devam ettirdi.

FETÖ’NÜN AMACI ETKİN İSİMLERİ ETKİLEMEKTİ

FETÖ’nün amacı ‘Dinler arası ve kültürler arası diyalog’ ismiyle dünyada çalışmalarını yürüten ve özellikle  siyasetçi, din adamı, gazeteci gibi isimleri etkilemekti.  Bu konudaki ilk adımını da Roma’da atan örgütün genel koordinatörlüğünü de İZDİM Başkanı Ömer Mustafa Aytekin yaptı.  FETÖ’nün Roma’daki merkezi olan Tevere’nin, İtalyan basını nezdinde lobi ve propaganda çalışmaları yürüttüğü belirtiliyor.

MİSAFİRLERİNİ İZMİR’DE AĞIRLAMIŞLAR

İZDİM’in faaliyetlerini inceleyen polis, İzmir Küçükyalı’daki misafir evi olarak kullanılan Polis Sandığı’na it 8 katlı binanın usulsüz olarak FETÖ’ye verildiğini tespit edilmişti. İZDİM’in birçok ülkeden etkin isimleri İzmir’e getirdiği ve ağırladığı da ortaya çıktı.

 

Ülke.com

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu