Hiperaktif çocuklara kızmayın

Hiperaktif çocuklara kızmayın


Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümü'nden Prof.Dr. Koray Karabekiroğlu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun, okul çağındaki çocukların yüzde 3 ile 7'si arasında görülen bir bozukluk olduğunu söyledi. Erkek çocuklarda daha sık rastlanır ifade eden Prof. Dr. Karabekiroğlu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bulunan çocukların dağınık, istikrarsız, aceleci, sabırsız, dalgın, maymun iştahlı, unutkan, fevri, bir konudan diğerine geçen bireyler olduğunu ifade etti.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMU) Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Koray Karabekiroğlu, çocuklarda görülen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu konusunda açıklamalarda bulundu. Bozukluğun görülme yaşı ve belirtileri hakkında bilgi veren Prof.Dr. Karabekiroğlu, şöyle dedi:
"Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu okul çağındaki çocukların yüzde 3-7'si arasında görülen bir bozukluktur. Yaklaşık 20 çocuktan 1'inde bu bozukluk görülür. Erkek çocuklarda daha sık rastlanır. Kronik seyri vardır. Zaman içinde belirtiler yaşa uygun olarak değişimler gösterir. Tipik olarak 7 yaşından önce başlar. En az iki ortamda sorunlar vardır. Ya evde ya da okulda. Bu çocuklar için günlük hayatta bahsedecek olursak, dağınık, istikrarsız, aceleci, dürtüsel, sabırsız, dalgın, maymun iştahlı, unutkan, fevri, bir konudan diğerine geçen ve son dakikaya bırakan diyebiliriz. Okuldaki bu bozukluğu olan çocuklar için öğretmenleri en çok, 'Kendi sınıfta aklı başka yerde', 'Aslında çok zeki, ama kendini derse vermiyor', 'Çok aceleci, düşünmeden cevap veriyor', diyebilir. Anne ve babaları ise bozukluğu olan çocukları için en çok, 'Dersin başına otursa da, ya tuvalete gider, ya kalemini düşürür', 'bir bahane bulup sık sık kalkar, ödevlerini, sınav günlerini unutur', 'İşine geleni duyar, işine gelmeyeni duymaz' diyebilir."

'Çocuğunuz davranışları isteyerek yapmıyor'
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun uzmanlarca tanının konulacağını söyleyen ve ailelere uyarılarda bulunan Prof. Dr. Karabekiroğlu, bunun tanısını çocuk psikiyatrisi uzmanlarının koyabileceğini belirterek şöyle dedi:
"Her ne boyutta olursa olsun, böyle bir durumu olan bir çocuğun ebeveynlerinin mutlaka sıkıntı yaşayacağını söylemek doğru olmaz. Sabırlı, bilinçli, kapsayıcı, iyimser bir tutum ev ortamındaki sorunların en aza inmesinde etkin olabilir. Çocuğunuz davranışlarını bilerek ve isteyerek yapmıyor. Bazen sizi test etmesinin doğal olduğunu unutmayın. Siz, önce kendi üzerinize düşeni yapın. Mükemmeliyetçi olmayın. Bazı şeyleri de yaşayarak öğrenmesi için fırsatlar yaratın. Diğer çocuklarınızı ihmal etmeyin. İletişim becerilerinizi geliştirin. Tedavi sürecinde anlatılanları iyice öğrenin."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Türkiye'nin tatbikatı sürüyor: Tank manevraları nefes kesti!
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Bosna Hersek'te Suriyelilere yardım kampanyası

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu