Emeklilik planı adil şekilde sonlandırılacak

Emeklilik planı adil şekilde sonlandırılacak

  • 25 Ağustos 2016 10:45


Dernek, vakıf, sandık, tüzel kişiliği haiz meslek kuruluşu veya sair ticaret şirketlerinin emeklilik taahhüdünün sonlanması durumunda, emeklilik planı adil şekilde sonlandırılacak.

Emekliliğe yönelik taahhütte bulunan dernek, vakıf, sandık, tüzel kişiliği haiz meslek kuruluşu veya sair ticaret şirketlerinin taahhüdünün sonlanması durumunda, taahhüt için tutulan varlıklar, üyelerin kazanılmış ve kazanılacak hakları oranında adil şekilde dağıtılacak.
 
Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan Emekliliğe Yönelik Taahhütte Bulunan Kuruluşların Aktüeryal Denetimi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Yönetmelik, üyelerine veya çalışanlarına emekliliğe yönelik taahhütte bulunan dernek, vakıf, sandık, tüzel kişiliği haiz meslek kuruluşu veya sair ticaret şirketlerinin emekliliğe yönelik faaliyetlerinin aktüeryal denetimine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.
 
Müsteşarlığa gönderilecek bilgi ve belgeler ile bunların gönderilme şekline yönelik düzenlemeye gidilen yönetmeliğe, "emeklilik planının sonlanması" başlıklı yeni bir bölüm eklendi. Buna göre, hizmet sunucusunun sunduğu emekliliğe yönelik taahhüdünün sonlanması durumunda, taahhüt için tutulan varlıklar, plana ilişkin iç düzenlemeler de göz önünde bulundurularak, üyelerin kazanılmış ve kazanılacak hakları oranında adil bir şekilde dağıtılıp sonlandırılacak.
 
Tasfiye veya emeklilik planının sonlanmasının kararlaştırıldığı durumlarda, yetkili organlarınca konuyla ilgili kararın alınmasını izleyen 3 ay içinde gerekli belgelerle Müsteşarlığın uygun görüşü alınacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu