4.5 milyon dolar bağış parasıdır

4.5 milyon dolar bağış parasıdır


AK Parti'li Bürge, "Savcılıkça el konulan 4.5 milyon dolar Balkan Üniversitesi için yapılan bağışlardır" dedi.

 AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, İstanbul merkezli operasyonda savcılıkça el konulan 4.5 milyon doların, yurtdışında Türkiye'nin gurur kaynağı olan Uluslarararı Balkan Üniversitesi için yapılan bağışlar olduğunu belirterek, "Para vakfımıza iade edilmelidir. Bu yönde de gerekli girişimlerde bulunacağız" dedi.

Üsküp Eğitim Kültür Vakfı ve Uluslararası Balkan Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı da olan Bürge, yaptığı yazılı açıklamada, basında son günlerde hakkında çıkan iddialara yanıt verdi.

Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı'nın, 2006 yılında Makedonya Üsküp merkezli olarak, Türkiye ve Makedonya'dan bir grup hayırsever tarafından, Türkiye ve Makedonya kültürünü yaşatmak ve geliştirmek amacıyla kurulduğunu belirten Bürge, Uluslarararası Balkan Üniversitesi'nin ise aynı yıl Üsküp'te, Balkan coğrafyasının gelecekteki yöneticilerini yetiştirecek kalitede ve Balkanlar ile Türkiye arasındaki kardeşlik bağlarını geliştirmek hedefiyle kurulduğunu kaydetti.

Bürge, vakıf ve üniversite Makedonya'da olduğundan, bu ülkenin kanunlarına göre faaliyetlerini sürdürdüğüne işaret ederek, kendisinin halen her iki kurumun yönetim kurulu başkanlığı görevini yaptığını anımsattı. Bürge, Uluslararası Balkan Üniversitesi'nin hiç bir kar amacı gütmeden öğrencilerine nitelikli eğitimi imkanı sunan bir eğitim kurumu olduğunu vurgulayarak, eğitim kalitesi açısından 2012 yılı Şangay Kriterlerine göre Makedonya'nın en iyi özel üniversitesi seçildiğini ifade etti.

Üniversite hakkında bilgi veren Bürge, şunları kaydetti:

"Üniversitemizin varlığını sürdürmesi ve sözü geçen misyonunu ifa etmesi hayırsever insanların, şirketlerin katkı ve bağışları ile olabilmektedir. Vakfımıza gelen bağışların, merkezi Üsküp'te olan üniversitemize usuli dairesinde intikali için, vakfımız ve üniversitemizin çalıştığı Halk Bankası'nın Genel Müdürü ile irtibat kurduk ve kendisinden yardım istedik. 

Bu çerçevede kendisine tarafımızca iletilen 1 milyon 950 bin Avro bedelli miktarın 450 bin Avro bedelli kısmı, 14 Kasım 2013 tarihinde Halk Bankası tarafından üniversitemizin hesaplarına ulaştırılmıştır. Ancak Sayın Genel Müdürün, bu işlemin çok müşkülat içerdiği yolundaki beyanı ve yönlendirmesi ile tarafımızca Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı'nın İstanbul temsilciliği kurulmuş olup, 10 Aralık 2013 tarihinde faaliyete geçmiştir."

Bürge, böylelikle Makedonya mevzuatındaki zorluklar nedeniyle yaşanan sıkıntıların aşıldığını, bu tarihten sonra da 500 bin Avronun hesaplarına intikal ettirildiğini bildirdi. Bürge, şunları kaydetti:

"Ancak bakiye miktar da vakfımız merkezine havale edilecek iken, 17 Aralık 2013 tarihinde bilinen operasyon yapılmış ve vakfımıza ait bir miktar bedele de el konulmuştur. Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı olarak beyan ederiz ki biz Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan beyi, bugüne kadar hiç bir karşılık beklemeksizin vakıf çalışmalarında, yardımdan geri durmayan, güven sarsıcı en küçük bir davranışını görmediğimiz tertemiz bir insan olarak tanıdık. 

Kendisi üniversitemize katkıda bulunmak için bütün samimiyetiyle çevresini de bağış yapmaya özendirmiştir. Sadece mevzuatın doğurduğu zorluklar ve yine ulvi kaygılarla yaptığı bir tasarruf nedeniyle bu tür suçlamalara maruz kalması, bizleri derinden üzmektedir. Bütün bu nedenlerle gerçekleri açıklamayı bir namus borcu bildik. Savcılıkça el konulan miktar, yurtdışında ülkemizin gurur kaynağı olan uluslarararı Balkan Üniversitesi için yapılan bağışlardır ve vakfımıza iade edilmelidir. Bu yönde de gerekli girişimlerde bulunacağız." 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Binali Yıldırım'dan 'askeri müdahale' açıklaması
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
'Darbeci yönetimin kasıtlı sağlık ihmali cinayet sayılır'

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu