Clinton bağışçılarıyla görüşmüş

Clinton bağışçılarıyla görüşmüş

  • 24 Ağustos 2016 12:37


ABD başkan adayı Clinton ile dışişleri bakanı olduğu dönemde görüşen ve hükümet yetkilisi olmayan kişilerin yarısından fazlasının, Clinton Vakfı'na bağışta bulunduğu ortaya çıktı. Clinton'ın bakanken görev icabı bir araya geldiği en az 16 yabancı ülke temsilcisinin, Clinton Vakfı'na 170 milyon dolar bağışta bulunduğu da ifade edildi.

Associated Press ajansına verilen ABD Dışişleri Bakanlığı kayıtları, dışişleri bakanıyken Hillary Clinton ile bizzat bir araya gelen veya telefon görüşmesi yapan özel sektörden 154 kişinin en az 85'inin, Clinton Vakfı'na yardım yaptığını ya da vakfın uluslararası programlarına katkı sunmayı vadettiğini gösterdi.
Söz konusu 85 bağışçının şahsen veya şirket yoluyla toplamda vakfa 156 milyon dolar verdiği, en az 40'ının her birinin 100 bin dolardan, 20'sinin 1 milyon dolardan fazla yardımda bulunduğu belirtildi.
Bu dönemde Clinton ile bir araya gelen bağışçılar arasında, Bangladeş hükümetinin banka yöneticiliğinden istifasını istediği dönemde Clinton'dan yardım isteyen uluslararası alanda tanınmış bir ekonomist, vize probleminin çözümü için Clinton'ın yardımını talep eden Wall Street yöneticisi ve Estee Lauder firmasının idarecilerinin bulunduğu kaydedildi.
Bu 154 kişi arasında, ABD federal hükümetinin çalışanları ya da yabancı hükümet temsilcilerinin yer almadığı belirtilirken, Clinton'ın bakanken görev icabı bir araya geldiği en az 16 yabancı ülke temsilcisinin, Clinton Vakfı'na 170 milyon dolar bağışta bulunduğu da ifade edildi.
ABD başkan adayı Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanı olduğu dönemde özel hesabından yaptığı ve kamuoyuna açıklanmamış yaklaşık 15 bin yeni e-posta yazışması bulunduğu ortaya çıkmış, bunun üzerine özellikle Cumhuriyetçi kanadın eleştirilerine maruz kalmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu