Terörün kalemi kırılıyor

Terörün kalemi kırılıyor

  • 24 Ağustos 2016 11:20


PKK, FETÖ, DAEŞ ve DHKP-C gibi azılı terör örgütleriyle amansızca mücadele eden Türkiye’nin, devlet bazında attığı kararlı adımların neticesi olarak kapatılan ve yöneticileri tutuklanan terör bülteni Özgür Gündem gazetesi ve benzer yayın organlarıyla ilgili yaptırımların duraksamadan devam edilmesi isteniyor.

FARUK ARSLAN / İSTANBUL - Türkiye’ye karşı küresel haydutların maşalığını yapan FETÖ, DAEŞ, DHKP-C ve PKK gibi terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla sürdüren devlet erkinin, bu mücadele sonucunda kapatılmasına karar verilen, yöneticileri de bir bir tutuklanan PKK bülteni Özgür Gündem gazetesi ve türevlerine karşı sert yaptırımlarının duraksamadan devamı bekleniyor. Başını HDP’nin çektiği kandan nemalanan siyasiler ve bazı medya örgütlerinin gösterdiği cılız tepkiye aldırış etmeden, kapatma kararının yanı sıra gazetenin yazarlarından Aslı Erdoğan, Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın da tutuklanarak etkisiz hale getirilmesi, kamuoyundan büyük destek görüyor.

GAZETE DEĞİL, TERÖRÜN YAYIN ORGANI

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı ve gazetemiz yazarı Sinan Burhan, terör örgütü PKK’nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle, İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kapatılmasına karar verilen terör bülteni Özgür Gündem gazetesinin durumunun basın özgürlüğü açısından değerlendirilemeyeceğini söyledi. Sinan Burhan, “Biz Türkiye’de farklı sesleri barındıran gazetelerin olmasını her zaman isteriz. Bu gazete Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne uygun yayınlar yapıyor olsaydı kapatılmasına önce biz karşı çıkardık. Her görüşten insan kendisini ifade edebilmelidir, bunda bir problem yok ancak Özgür Gündem bir gazete değil, teröristlerin keleş gibi kullandığı bir yayın organıdır.” dedi.

GEÇ BİLE KALINDI

Terörü ve teröristi övmenin Türk Ceza Kanunu’na göre suç olduğuna vurgu yapan Burhan, “Kapatma ve tutuklama kararları geç bile kalmış bir uygulamadır. Gazetecilik faaliyeti sırasında işlenen kabahatlerden dolayı gazetecilerin tutuksuz yargılanmasını arzu ederiz ancak bu farklı bir olaydır ve terörü, teröristi övmek suçtur. Hiçbir ülke kendi ulusal güvenliğini tehdit eden yayın yaptırmaz. Bu sebeple Özgür Gündem adlı gazete, yaptığı terör propagandasıyla eli silahlı teröristten daha tehlikeli bir pozisyondadır.” şeklinde konuştu.

BATI'DA OLSA HEMEN KAPATILIRDI

Özellikle Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde bu tür yayınların yapılmasına asla izin verilmediğini aktaran Sinan Burhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Avrupa’da DAEŞ övülse o gazete kapatılır. Çünkü DAEŞ bir terör örgütüdür. PKK da aynı şekilde terör örgütüdür. Batılılar bize akıl vermeye kalkmadan önce tutarlı olmalı. Teröre güzelleme yapmak Batı’da serbest ise bunu alenen ilan etsinler, biz de bilelim. Yok eğer öyle değilse, terörü ve teröristi öven cezasını çeker. Bunun da gazetecisi, kapıcısı, boyacısı diye herhangi bir ayrımı olmaz.”

DARBEYİ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİL PKK YEDİ

İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkanı Ali Akbaş ise yaptığı açıklamada “Terörün kalemini kıran devletimizi ve hükümetimizi destekliyoruz. Bu terör gazetesinin kapatılması değil, kapatılmaması insan haklarına aykırı bir durumdu. Güvenlik güçlerimizi dağda keleşle, ovada kalemle vurmalarına seyirci kalınamaz.” ifadelerini kullandı. Terörizmin en büyük insan hakkı ihlali olduğunu belirten Ali Akbaş, “PKK denilen bu dış güdümlü terör örgütü, gerek canlı bomba eylemleri ile gerek terör saldırıyla halkımızı ve halka hizmet veren asker ve polisimizi katlediyor. Bu terör örgütününyayın organı konumunda olan Özgür Gündem gazetesinin bu zamana kadar PKK paçavralarıyla beyinlerini yıkadığı kişilerin terörist olduğu ve terör eylemleri ile halkımızın canını yaktığı unutulmamalı. Gazete görünümlü bu terör organının tutuklu yargılanan yönetici ve yazarlarını bu bağlamda değerlendirmeliyiz. Bu kararla darbe yiyen bir unsur varsa, bu basın özgürlüğü değil, PKK’nın ta kendisidir.” şeklinde konuştu.

PKK’nın sesi olan Özgür Gündem’e destek çıkanlarla ilgili olarak da yetkililere ve Cumhuriyet Savcılarına çağrıda bulunan İnsan Hakları Savunucuları Derneği Başkanı Akbaş, “Terör gibi en büyük insan hakkı ihlaline destek vererek suç işleyen bu kişiler hakkında mutlaka kanuni takibat başlatılmalıdır. Bu tiplerin istisnasız tamamının ‘terör örgütüne destek’ suçundan yargılanıp hak ettikleri cezayı alması gerekiyor. Tüm insan hakları savunucularını ve halkımızı bu terörist işbirlikçilerine tepki veremeye davet ediyoruz.” sözlerini kaydetti.

TGC'den skandal çağrı

Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasına ilişkin PKK yanlısı Özgür Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Özgürlükçü Hukukçular Derneği ve İnsan Hakları Derneği’nin yaptığı tepki açıklamalarına bir yenisini Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ekledi. TGC’den yapılan açıklamada “Özgür Gündem gazetesi açılmalıdır” denildi. PKK’nın terör bülteni olan Özgür Gündem’e kalkan olunan skandal açıklamada özetle, “Özgür Gündem Gazetesi’nin kapatılması basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından ciddi bir sorundur. Özgür Gündem Gazetesi açılmalıdır. ‘Barışın, kardeşliğin yeniden yeşertilmesi’ sürecinde gazeteciler yine ‘düşman’ olarak görülmemeli, medya kuruluşlarının kapatılmasından, gazetecilerin sürekli mağdur edilmesinden vazgeçilmelidir.” sözlerine yer verildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu