Erzurumda'da delik kalbe ameliyatsız tedavi

Erzurumda'da delik kalbe ameliyatsız tedavi


Erzurum'da, göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran M.K'nin kalbinde doğuştan delik olduğu tespit edildi. M.K'ye göğüs açılmadan yapılan Atrıal Septal Defekt yöntemi uygulayan Uzman Dr. Mustafa Öztürk, M.K'nin sağlık durumunun iyiye gittiğini açıkladı.

Erzurum'da, doğuştan kalbi delik olan 14 yaşındaki M.K, ameliyatsız yöntemle sağlığına kavuştu. Alınan bilgiye göre, hemşirelik öğrencisi olan 14 yaşındaki M.K, bir süre önce göğüs ve kalp Ağrı şikayetiyle Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BEAH) Kardiyoloji polikliniğine başvurdu. Hastanede yapılan muayene ve tetkikler sonucu M.K'nin kalbinde doğuştan delik olduğu saptandı. Bu teşhis sonrası hastanenin kardiyoloji doktorları Yrd. Doç. Dr. Selami Demirelli ve Uzman Dr. Mustafa Öztürk, hasta M.K'nin çoklu kalp deliğini, göğüs açılmadan yapılan Atrıal Septal Defekt uygulamasıyla başarılı şekilde kapattı.

Yeni teknolojiler kullanıldı

Demirelli, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu tür kalp deliklerinin açık kalp ameliyatı ve hastanın göğsü açılarak yapıldığını ifade ederek, "M.K'ye yapılan tetkik ve incelemeden sonrası yeni teknolojik imkanlar kullanılarak kalp açılmadan iki adet cihaz sayesinde ameliyatsız yöntem uygulanmasına karar verdik." dedi.

M.K'nin yatışının yapıldığı gün çoklu kalp deliği denilen noktaya ameliyatsız müdahale edilerek kalbinin onarıldığını ifade eden Demirelli, "Hastamızı, başarılı şekilde yapılan müdahalenin ardından 4-5 saat sonra taburcu ettik. Şu an takip ettiğimiz kadarı ile durumu çok iyi ve normal hayatına devam ediyor." ifadesi kullandı.

Erzurum Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan da "Erzurum da sağlık hizmetlerindeki gelişmeler, bakanlığımızın bize sunduğu teknolojik destek ve doktorlarımızın değerli becerileri ile her geçen gün daha da kalite kazanmakta. Bu kazanımlarımızla halkımıza verdiğimiz sağlık hizmetlerimiz kat kat artmaya devam edecektir." diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İbrahim Kalın'dan dünyaya anlamlı soru
Türkiye
'15 Temmuz' müfredatta
Dünya
Suudi Arabistan Katar'da darbeye mi hazırlanıyor?

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu