Başbakan Yıldırım'ın açıklamaları Mısır resmi medyasında geniş yer buldu

Başbakan Yıldırım'ın açıklamaları Mısır resmi medyasında geniş yer buldu

  • 23 Ağustos 2016 16:20


Başbakan Yıldırım'ın Türkiye-Mısır ilişkilerinin geliştirilmesi ile ilgili açıklamaları Mısır resmi medyasında geniş yer buldu.

Mısır resmi medyası Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Mısır ile ilişkileri geliştirmekten yanayız” yönündeki açıklamalarına geniş yer ayırdı.

Mısır resmi haber ajansı (MENA) Yıldırım’ın, “Biz, Mısır'la ilişkileri geliştirmekten yanayız. Mısır, kültürümüz, değerlerimiz yakın olan bir ülkedir. Yönetimde yaşanan anlaşmazlıklar halklarımıza mağduriyet olarak yansıtılmamalıdır. Ekonomik alanda, turizm, tarım, kültür vesaire alanlarda ilişkilerimizi süratle geliştirebiliriz.” şeklindeki açıklamalarını aboneleriyle paylaştı.

Ajansın söz konusu haberinde Yıldırım’ın açıklamalarının Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es-Sisi’nin, "Mısırlılar ve Türkler arasında düşmanlığı gerektirecek bir durumun bulunmadığı" yönündeki açıklamalarına olumlu bir karşılık olduğu kaydedildi.

"Devamını getirmek lazım"

Mısır devlet televizyonu ERTU, resmi internet sitesinde Yıldırım’ın açıklamalarını "Türk başbakan ülkesinin Mısır'la ilişkilerinin iyileşmesini arzuluyor" başlığıyla verdi. Konu ile ilgili haberde, Yıldırım'ın, Sisi'nin söz konusu açıklamalarıyla ilgili yöneltilen soruya verdiği "Biz Akdeniz ve Karadeniz'i kullanan ülkeler olarak dostlukları artırmamız lazım. Buna Rusya, İsrail, Mısır da dahil. Buralarda potansiyelimiz çok fazla, düşmanlıklar yerine dostluklar ülkelerimizin halklarının geleceği için önemli. Mısır'dan yapılan sağduyulu açıklamalar güzel, bunun devamını getirmek lazım.” şeklindeki cevabını aktarıldı.

Öte yandan Mısırlı araştırmacılar da iki ülke yetkilileri arasındaki karşılıklı açıklamaları, ilişkilerin geleceği bakımından olumlu görüyorlar. Mısır’da faaliyet gösteren Arap Siyaset ve Strateji Araştırmaları Merkezi başkan yardımcısı Muhtar Gubaşi, karşılıklı olumlu açıklamaların iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı değerlendirmesinde bulundu.

AA muhabirine konuşan Gubaşi, “Söz konusu açıklamalar iki ülkenin kısa vadede uzlaşacağına işaret eden olumlu gelişmeler. Türkiye bölge sorunları konusunda etkili bir politika izliyor. Mısır ise bugünkü konjonktürde bir denge ülkesi görünümünde. Ortada bir düşmanlık olması Mısır’ın çıkarına değildir. Karşılıklı diyaloğun başlaması gerekir.” dedi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Rüşvetten tutuklanan hakimin serveti ortaya çıktı
Türkiye
İpsala Sınır Kapısı'ndan geçişler başladı
Dünya
Mısır'da darbe karşıtı 128 kişi, 3 ila 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu