İsrail'in Gazze saldırısı 'güç gösterisi'

İsrail'in Gazze saldırısı 'güç gösterisi'

  • 23 Ağustos 2016 10:06


İsrail'in iki gün önce Gazze Şeridi'nin kuzeyini vurması bölgedeki tansiyonu yükseltti. Konuyla ilgili konuşan uzmanlar İsrail'in son saldırılarının bir güç göstergesi olduğunu söyledi.

İsrail'in, Siderot kentine önceki gün düzenlenen roket saldırısına karşılık olarak Gazze Şeridi'nin kuzeyinde Hamas'a ait bazı hedefleri vurması, Filistinli uzmanlar tarafından "güç gösterisi" ve caydırma politikası olarak yorumlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar, "İsrail'in amacının Gazze'ye yeni bir savaş açmak değil oradan kendisine gelebilecek her türlü saldırıya kararlılıkla karşılık vermek" olduğu yönünde ortak bir tezi savundu.

Batı Şeria'da yayımlanan El-Eyyam Gazetesi yazarlarından Talal Ukel, Gazze'de farklı bölgelerin yoğun bir şekilde bombalanmasının, İsrail'in kendisine yönelik saldırılara vereceği tepkinin boyutunu ortaya koyduğunu söyledi.

"İsrail mevcut durumda Gazze'ye savaş açmayacak ve kendisine pahalıya mal olacak bir saldırıda bulunmayacak. İsrail belki uluslararası ve bölgesel durumu belki de Türkiye ile yaptığı son anlaşmayı hesaba katacaktır." diyen Ukel, saldırıların sayısının fazla olmasının "halkı korkutma ve Hamas'a attığı her füzeye on katıyla karşılık verileceği ve İsraillilerin yaralanması durumunda tarafların savaşa sürükleneceği mesajı verme" amacı taşıdığını vurguladı.

İsrail güç gösterisinde bulunuyor
"El-Müstakbel" Araştırma Merkezi Müdürü İbrahim el-Medhun da Gazze'deki son gerginliğin savaşa dönüşmesinin uzak bir ihtimal olduğu üzerinde durdu.

İsrail hükümeti ve özellikle de Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın güç gösterisinde bulunmayı istediğini savunan Medhun, "Bombardıman şiddetli ve saldırılar çoktu fakat burada amaç, Hamas'a, sükunete karşı sükunet mesajı vermekti." ifadesini kullandı.

Filistinli yazar ve analist Mustafa İbrahim de İsrail'in bu hareketiyle caydırma ve roketlere daha büyük bir güçle karşılık verme politikası izlediğini ifade ederek, "Bu saldırılar sahadaki durumu değiştirmemiş ve tarafları askeri mücadeleye yaklaştırmamış olsa da Hamas'a, bundan sonra gelecek olanın daha şiddetli olacağı mesajı verdi." dedi.

İbrahim, Hamas ile İsrail'in mevcut şartlarda hem iç hem de bölgesel meseleler nedeniyle savaşa gitmeyeceğini, bu ihtimalin ancak tarafların güçlü karşılık vermesini gerektirecek bir durumun vuku bulması halinde gerçekleşeceğini dile getirdi.

İsrail ordu sözcülüğünden daha önce yapılan açıklamada, hava kuvvetlerinin, Siderot kentine önceki gün düzenlenen roket saldırısına karşılık olarak Gazze Şeridi'nin kuzeyinde Hamas'a ait bazı hedefleri vurduğu belirtilmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu