Görevden alınan FETÖ'cü il ve ilçe müftüleri herkesle kavgalıymışlar

Görevden alınan FETÖ'cü il ve ilçe müftüleri herkesle kavgalıymışlar

  • 21 Ağustos 2016 15:31


Diyanet teşkilatındaki FETÖ temizliği devam ediyor. Bu kapsamında görevden atılan il ve ilçe müftülerinin normalde de teşkilata ve bulundukları yerdeki iş arkadaşlarıyla uyum sorunu yaşadıkları ortaya çıktı

FETÖ üyeliği nedeniyle görevden alınan müftülerin kendi içlerinde mesleki dayanışma içinde oldukları, kendilerinden olmayan meslektaşlarına karşı oldukça resmi tavır takındıkları öğrenildi.

Öğrencilik boyunca gizlilik formatı içinde yetiştirilen FETÖ mensuplarının kendileri dışındaki herkesi düşman olarak algılama halinin bu duruma yol açtığı düşünülüyor. 

Başkalarına karşı şüpheci yaklaşım dışında FETÖ üyelerinin tıpkı terör örgütü PKK kamplarında yetişen militanlar gibi kendilerini devamlı bir savaşın içinde gördükleri gözlendi. 

Bu nedenle sahip oldukları eş, çocuk, ev ve araba gibi nimetlerden zevk almadıkları, gezmedikleri, tatile çıkamadıkları, yapacakları en ufak seyahatte bile çocuğun annesine danışması gibi bir üst abi ve ablaya danıştıkları biliniyor. 

Üst abi ve ablaya danışma hallerinin öğrenci evlerinde uygulanan sıkı örgütsel beyin yıkama faaliyetinin sonucu olarak şehir hayatı yaşarken dağdaki bir terörist gibi davranmanın edimsel koşullanma ile yapıldığı tahmin ediliyor. 

Lidere bağlılık, gizlenme ve istihbarat edinme unsurları üzerinde şekillenen örgüt mensuplarının kişilik haline getirdikleri bu özellikler nedeniyledir ki örgüte veya lider Fetullah papazına karşı yapılacak en ufak eleştiriyi kendilerine yapılmış gibi algılıyor ve o şahsa karşı amansızca bir mücadele içine giriveriyorlar. 

Şahsiliğin ortadan kaldırılıp örgüt düşüncesine ait yeni bir ben (örgütsel düşünce) oluşumu içindeki örgüt üyelerinin tüm genişliğine rağmen bir organizma gibi hareket ederek belirledikleri hedefe doğru tıpkı yetiştirildikleri sinsilik ve gizlilik içerisinde hızla ilerledikleri anlaşıldı.

Kendi içlerinde bu durum tutarlı bir davranış ise de devlet erki içinde bu tutum kurumsal sorunları beraberinde getiriyor. FETÖ bulunduğu kurumlarda kendisi dışındaki iş arkadaşlarıyla iş yapma ve kurumu ilerletme yeti ve yeteneğinden mahrum olduğundan karşıyı yok etme ve kurumu çökertme anlayışı nedeniyledir ki bulundukları her yerde sistemi tıkadıkları ama buna yol açtıklarının belki de çoğunlukla farkında olmadıkları anlaşıldı.

Dışardan bakıldığında kibirlilik gibi algılanan bu davranışın aslında beyin yıkama sonucunda insani özelliklerin yok edilmesine bağlı robotlaşan üyenin dışardan algılanma şekli olduğu görüldü. 

Robotlaştırılmış örgüt mensuplarının uğradığı fıtrat erozyonu sonunda kardeşlik, milliyet, dost ve düşman algısı, birlikte iş yapma gibi pek çok insani yeteneğin yok edilmesine bağlı olarak bir an önce işten atılması devlet ve millet menfaatinedir. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu