SALİHİ ”TÜRKMENLERİN HAKKINI VERSİNLER”

SALİHİ ”TÜRKMENLERİN HAKKINI VERSİNLER”

  • 20 Ağustos 2016 00:34


Erşat Salihi, Kerkük’te Türkmen toplumu temsilcileri ile bir araya geldi.

SALİHİ ”TÜRKMENLERİN HAKKINI VERSİNLER”

 Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili  Erşat Salihi Kerkük’te Türkmen toplumu temsilcileri ile bir araya geldi.Toplantıya Türkmen Milletvekili Niyazi Mimaroğlu  ile Türkmen siyasetçilerden Hasan Özmen ve Milletvekili Jale Neftçi ile Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Dernek Başkanı Güngör Yavuzaslan’da katıldı.

Kerkük Milletvekili  Erşat Salihi açıklamalarında Başbakan İbadi’yi eleştirerek Bağdat’ın Türkmenlere karşı kasıtlı bir politika izlediğini açıkladı.Salihi”Bağdat bir kez daha Irak Türkmenleri hakkında kasıtlı olarak uzaklaştırma politikası uygulamıştır. Geçtiğimiz 2003’ten bu yana Bağdat,Türkmenlerin gerçek temsilcilerini yönetimden ve tüm hükümet kabinelerinden uzaklaştırmıştır”dedi.

TELAFER TUTSAK

Erşat Salihi konuşmasında Telafer durumuna dikkat çekerek”Bağdat on yıldan fazla bir süredir tutsak Telafer,direnen Kerkük,yaralı Kerkük,Erbil ve Diyale gibi Türkmenlerin yaşadığı bölgeleri unutmuştur Bağdat.Müteakip tüm hükümetler akıl almayan ve mantıksız nedenlerden dolayı Türkmenlere insaf etmemiştir.Bizim Türkmenli bölgesi ve coğrafyası Irak’ta ırksal anlamda karışık bir coğrafyadır.Bu yüzden bölgelerdeki karışı listelerle seçimlere katılıyoruz. İbadi kabinesinde bir Türkmen’in olmasını isterse bu konuda biz Türkmenler olarak her hangi bir anlaşmazlığımız yoktur”dedi.

TÜRKMENLER DEAŞ’A KARŞI SAVAŞIYOR

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili  Erşat Salihi Türkmenlerin DEAŞ ile mücadele ettiğini belirterek”Türkmenler DAEŞ’e karşı mücadelemiz ve verdiğimiz fedakarlıklar aşikardır.DAEŞ’in bizi hedef almasından dolayı Telafer’den 250 Türkmen ülkenin güneyine,Kerkük ve Türkiye’ye yerleşmiştir.Türkmen Amirli DAEŞ’e karşı duran ve direnen ilk bölge unvanını almıştır.Türkmen Beşir kasabası Türkmen Haşdı Şabi,Peşmerge,Polis,İmam Abbas Tugaylarının kanları ile kurtarılmıştır.Felluce kurtarma operasyonuna katılan Telaferli genç yiğitler Tertar’ı da koruyor”dedi.

BEŞİR KASABASI’NIN DURUMU

Erşat  Salihi Beşir’in neden imar edilmediğini sorarak”Şu ana kadar Beşir Kasabası imar edilmedi.Neden Yengice ve Bastamlılar evlerine geri dönmedi.Neden Tazehurmatu’nun kimyasal silahla saldırıya maruz kaldığından hiç kimse yanımızda olmadı.Bu zayıf hükümet neden köy ve kasabalarımızı bize geri veremedi.Tisin bölgemiz nerede,Altunköprü’nün hakları nerede.Biz bir tek bir bakanlıkta değil tüm devlet kurum ve kuruluşlarında temsil edinmek istedik.Bu tür mitingler tüm bölgelerimizde gerçekleşecektir.Tüm bölge idareleri,bakanlık ve yetkili mevkilerdeki haklarımızı talep etmeye deva edeceğiz.Karar mekanizmasında yer almamız en önemli talebimizdir. Hükümet bölgelerimizin güvenliğini temin edemediği durumunda kendimize güvenli bir yer temini için uluslararası mahfillerde başvuracağız”diyerek mitinglerin devam edeceğini açıkladı.

PARLEMENTERLERE TEŞEKKÜR

Milletvekili  Erşat Salihi Irak Parlamentosunda Türkmenlere destek veren parlamenterlere teşekkür ederek”Biz bugün buradan tutumlarından dolayı parlamentodaki temsilcilerimiz,Kürt,Şii, Sünni, Hıristiyan,Yezidi ve Şebeklere teşekkür ederiz.Parlamentoda bir Türkmen Bloğunun oluşması istiyoruz.Ağır sorumluluklar taşıyan tüm temsilcilerimizin her zaman yanındayız”dedi. Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Dernek Başkanı Güngör Yavuzaslan bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Türk Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu