15 Temmuz sonrası Gülen'in yalanları

15 Temmuz sonrası Gülen'in yalanları

  • 19 Ağustos 2016 18:50


FETÖ'nün darbe girişiminden sonra elebaşı Fetullah Gülen, yaptığı her açıklamada çelişkiye düştü ya da yalan söyledi. Gülen 15 Temmuz darbe girişiminin önce tiyatro olduğunu söyledi, daha sonra "Muhalefet partilerine yakın subaylar yaptı" dedi. Darbelerden mağdur olduğunu söyleyen Gülen'i 28 Şubat ve 12 Eylül için yaptığı açıklamalar ele verdi.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir araştırmada Fetullahçı Terör Örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in 15 Temmuz Darbe girişiminin hemen ardından uluslararası basın kuruluşlarına verdiği röportajlarda söylediği yalanlar ve çelişkili beyanlar gün yüzüne çıkartıldı. Darbeye karşı direnen yüzlerce kişinin şehit olmasına binlercesinin ise yaralanmasına neden olan FETÖ’nün, ele başı Gülen’in yıllardır söylediği yalanlar üzerine inşa edilen bir örgüt olduğu bir kez daha kayıtlara geçti. 

GÜLEN'İN 12 EYLÜL YALANI

FETÖ lideri Gülen, darbe girişiminin ardından 16-17 Temmuz 2016 tarihlerinde The Guardian, Financial Times, Wall Street Journal ve The New York Times gibi önde gelen yayın kuruluşlarına verdiği mülakatlarda darbe girişiminin baş sorumlusu olduğu gerçeğini örtbas etmek için geçmişten bu yana darbelerden mağdur olduğunu ileri sürdü. Fakat Gülen 12 Eylül Darbesi hakkında daha önce örgüte bağlı bir yayın olan “Sızıntı” Dergisi’nde yayınlanan “Son Karakol” başlıklı yazısında darbeci askerlere yönelik “Hızır gibi imdadımıza yetiştiler” ifadelerini kullanmıştı.

DARBECİLER REFAHYOL'DAN DAHA DEMOKRAT

31 Ocak 2005 tarihinde Milliyet Gazetesi'ne verdiği mülakatta elebaşı Gülen, 12 Eylül Darbesini yöneten Kenan Evren’i cennetlik ilan etmişti. Gülen 28 Şubat Postmodern Darbe sürecinde 16 Nisan 1997 tarihinde Kanal D’de katıldığı bir programda, darbecilerin Refah-Yol hükümetinden daha demokrat olduğunu ileri sürdü.  

"BEN DEĞİLİM MUHALEFET PARTİLERİ!"

Gülen, 16 Temmuz 2016 tarihinde The Guardian, Financial Times ve The New York Times gazetelerine verdiği mülakatlarda darbe girişimi ile ilgisi olmadığını iddia etti. 17 Temmuz 2016’da Wall Street Journal ve Vesti TV’ye verdiği mülakatlarda ise darbe girişiminin hükümetin bir senaryosu olduğunu ileri sürdü. Gülen 18 Temmuz 2016 tarihinde BBC’ye verdiği mülakatta bu kez darbe girişiminin muhalefet partilerine yakın subaylar tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği yalanını söyledi.

 Daha önce 17-25 Aralık süreci kapsamında örgütün yaptığı usulsüz dinlemelerle ilgilerinin olmadığını belirten Gülen, 17 Temmuz 2016’da Wall Street Journal’e verdiği mülakatta ise yakın zamana dek Cumhurbaşkanı SayınErdoğan’ın yakın çevresinden bilgi alabildiğini “Cumhurbaşkanı’nın yakınında bulunanların intikal ettirdiği bilgilere göre” ifadesiyle açığa vurdu. Aynı mülakatta FETÖ elebaşı Gülen, 17-25 Aralık’ın topraklarında ikamet ettiği ABD ile Almanya gizli servislerince yapılmış olabileceğini de ileri sürerek kendisini aklamaya çalıştı.

17 ARALIK'A DA ÇELİŞKİYE DÜŞTÜ

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden bu yana her fırsatta Pensilvanya’daki malikanesinin kapılarını uluslararası basına açan FETÖ elebaşı, 17-18 Temmuz 2016 tarihlerinde CNN ve Wall Street Journal’e verdiği mülakatlarda Çözüm Süreci’ne ilişkin “ihanet süreci” olduğu açıklamasını yaptı. Fakat Gülen, daha önce 27 Ocak 2014 tarihli BBC mülakatında ise Çözüm Süreci kapsamında yapılan müzakerelere karşı olmadığını ve desteklediğini belirtmişti. Benzer bir biçimde Irak’ta yayın yapan NRT kanalına 4 Ağustos 2016 tarihinde verdiği mülakatta ise FETÖ elebaşısı, daha önce Çözüm Süreci’ne benzer biçimde on maddelik bir öneriyi hükümete ilettiğini fakat reddedildiğini ileri sürerek, NRT kanalının izleyici kitlesinin çoğunluğunu oluşturan Kürtlere yönelik kışkırtıcı ifadelerde bulundu. 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu