Yüzlerce derneğin mal varlığına el konulacak

Yüzlerce derneğin mal varlığına el konulacak

  • 24 Aralık 2013 18:03


Mısır'da İhvan'la ilgili karar çerçevesinde ülke genelinde binden fazla derneğin mal varlığına el konulacağı bildirildi.

Mısır Hükümeti'nin Müslüman Kardeşler Derneği'yle (İhvan) ilgili alınan karar çerçevesinde ülkede faaliyet gösteren binden fazla derneğin mal varlığına el konulacağı belirtildi.

Hükümet Sözcüsü Hani Salah, Kahire Mahkemesi'nin 23 Eylül'de aldığı ve "Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılması, derneğin ve bağlı oluşumların faaliyetlerinin yasaklanması ile derneğe ait taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konulmasıyla" ilgili aldığı karara binaen ülkede faaliyette bulunan bini aşkın derneğin mal varlığına el konulacağını ifade etti.

Salah, mal varlığına el konulacak derneklerin isimlerinin daha sonra açıklanacağını kaydetti.

Derneklerden tepki

Ülkede faaliyet gösteren dernekler ise böyle bir karara tepki göstererek, bundan en çok fakirlerin zarar göreceği uyarısında bulundu.

İslam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Muhtar el-Mehdi, kararla ilgili kendilerine henüz bir tebligat ulaşmadığını ancak böyle bir kararın uygulanması durumunda bu derneklerin sunduğu hizmetlerden yararlanan binlerce kişinin mağdur olacağını ifade etti.

Ensaru's-Sünne Derneği Yönetim Kurulu üyesi Eymen Halil de kararın siyasi faaliyetlerle alakası olmayan büyük dernekleri kapsadığını belirterek, "Bu kararın alınması derneklerin İhvan ile ilişkili olduğu tezi üzerinden alınıyorsa şunu noktayı açıklığa kavuşturmamız gerekir. Bizim ne İhvan'la ne de başka siyasi bir partiyle ilişkimiz var. Mısır sınırları içinde 250 şubemiz var ve derneğin kasasına giren tüm mallar, güvenlik güçlerinin ve Devlet Denetleme Kurulu'nun onayından geçiyor" dedi.

İhvan Hukuk Komitesi üyesi Hasan Salih ise kararın hukuka aykırı olduğunu vurgulayarak, "Karar kapsamındaki bazı derneklerin kuruluş tarihi İhvan'ın kuruluş tarihinden öncesine dayanıyor. Hal böyle olunca bu derneklerin İhvan'la ilişkisi olduğu nasıl iddia ediliyor" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İngiltere hükümeti: PYD-PKK ilişkisinden kaygılıyız

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu