Türkiye-İsrail anlaşmasına CHP şehir koydu

Türkiye-İsrail anlaşmasına CHP şehir koydu

  • 19 Ağustos 2016 14:20


Türkiye İsrail anlaşmasıyla ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Meclis'te görüşülen anlaşmaya CHP şerh koydu. Şerhte Gazze ablukasının kaldırılmadığına dikkat çekildi.


CHP, Türkiye ile İsrail arasında imzalanan ve bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi beklenen anlaşmaya muhalefet şerhi koydu.

CHP'nin muhalefet şerhinde, “Anlaşma, hükümetin daha önce kamuoyuna taahhüt ettiği koşulları sağlamadığı gibi, kurbanların aileleri ve bu çerçevede ülkemiz için onur kırıcı hükümler içermektedir” ifadelerine yer verildi. 

Muhalefet şerhinde Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesinin desteklendiği de belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''Ancak, söz konusu anlaşma, hükümetin daha önce kamuoyuna taahhüt ettiği koşulları sağlamadığı gibi kurbanların aileleri ve bu çerçevede ülkemiz için onur kırıcı hükümler içermektedir. Türkiye, hatalı olarak ilan ettiği kırmızı çizgilerden geri adım atmak zorunda kalmıştır. TBMM’ye bu anlaşmanın ana çerçevesini oluşturan mutabakat notu başta olmak üzere, İsrail’le imzalanan tüm belgelerin sunulmadığı anlaşılmaktadır.

GAZZE ABLUKASININ KALDIRILMASINA YÖNELİK İFADE YOK

Türkiye ile İsrail arasında imzalanan bu anlaşma, TBMM’ye tamamı sunulmayan bir çerçeve metnin bölümüdür. Bu nedenle komisyonda eksik bir tartışma yürütülmüştür. İsrail’in Türkiye’ye tazminat ödemediği ancak 20 milyon doları lütfettiği anlaşılmıştır. İsrail, bu anlaşmayla, asıl amacı olan Mavi Marmara saldırısında görev alan vatandaşlarını Türkiye’deki hukuki ve cezai süreçlerden korumayı başarmıştır. Gazze ablukasının kaldırılmasına yönelik hiçbir ifadenin yer almadığı anlaşma Türk dış politikasının ne kadar yanlış yönetildiğinin bir örneği olarak tarih sayfalarındaki yerini alacaktır.''

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu