Bağışıklık sisteminiz zayıfsa, hastalıklar yolda demektir

Bağışıklık sisteminiz zayıfsa, hastalıklar yolda demektir


Uzmanlar, bağışıklık sistemindeki bozuklukların alerjik hastalıklar ile otoimmün hastalıklara yol açtığını belirtiyor

Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Göğüs Hastalıkları İmmünoloji ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim ÜyesiÜniversitesi Doç.Dr. İnsu Yılmaz, bağışıklık sisteminin vücutta bir dengesi olduğunu ve bu denge bozulduğu zaman vücudun türlü hastalıklara davetiye çıkardığını kaydetti. Doç.Dr. Yılmaz, "bağışıklık sisteminin vücutta bir dengesi bulunduğunu, bu denge bozulduğu zaman bir taraftan alerjik hastalıkların diğer taraftan da otoimmün denilen, vücudun bazı doku ve organlarına karşı toleransının azalması ve onların yabancı gibi görülüp antikor oluşturulması ya da kanser gelişme potansiyelinin artması gibi, hastalıkların oluşması için risk oluşturduğunu" bildirdi.

Doç.Dr. İnsu Yılmaz, ''Bu nedenle bağışıklık sistemindeki bozukluklar hem alerjik hastalıklara neden olabileceği gibi hem de otoimmün hastalıklara (bazı troid hastalıkları, diyabet, cilt hastalıkları, romatizma hastalıkları vb.) yol açabilmektedir. Bir de bağışıklık sisteminin yetmezliği vardır. Bu ise vücudumuzu mikroorganizmalara karşı savunan antikor, lenfosit, makrofaj, nötrofil dediğimiz bağışıklık sistemi hücrelerinin yetmezliğinden ya da işlev bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

Hastalar sıklıkla çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiklerini, sık sinüzit, orta kulak iltihabı, tonsilit dediğimiz bademcik infeksiyonu olduğunu ya da pnömoni (zatüre) dediğimiz alt solunum yolu infeksiyonunu geçirdiklerini ve bu enfeksiyonlar nedeni ile de çok sık antibiyotik kullandıklarını ifade ederler. Ayrıca sık idrar yolu enfeksiyonu, gastroenterit (mikrobik ishal), cilt enfeksiyonları da tarifleyebilirler. Bu kişilerde aynı zamanda hematolojik hastalıklar (kan hastalıkları), interstisyel akciğer hastalıkları dediğimiz akciğerin oksijen alış-verişini bozabilen nefes darlığı ve öksürük yapan hastalıklar ve inflamatuar barsak hastalıkları dediğimiz tekrarlayan ishal (kanlı ya da sümüksü), karın ağrısı gibi şikâyetlerle seyreden sindirim sistemi hastalıkları ile birlikte seyredebilmektedir. Bu nedenle sık antibiyotik kullanımı gerektiren enfeksiyon geçiren hastaların bağışıklık sistemi yetmezliği açısından incelenmesi gerekmektedir" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu