FETÖ, BASIN İLAN'DAN BESLENİYOR

FETÖ, BASIN İLAN'DAN BESLENİYOR

  • 18 Ağustos 2016 13:27


Malatya İl İmamı’nın talimatıyla Fetullahçı Terör Örgütü’ne finans sağladığı, örgütün çıkar ve amaçları doğrultusunda hareket ettiği tespitiyle aranan ve yurt dışına kaçtıkları ortaya çıkan Saadettin Çevik ile Sadullah Ilıcak’ın sahipliğini yaptığı Malatya Sonsöz gazetesine halen ilan ödemesi yapıldığı, Basın İlan Kurumu tarafından mayıs, haziran ve darbe kalkışmasının gerçekleştiği temmuz ayında toplamda 157 bin 350 TL kaynak aktarıldığı ifade edildi.

FETÖ’nün yerel ölçekli gazetelerine Basın İlan Kurumu tarafından sağlanan ilan desteğinin devam ettiği öğrenildi. ‘Malatya İl İmamı’nın talimatıyla FETÖ’ye finans sağladığı tespitiyle haklarında soruşturma başlatılan ve yurt dışına kaçtıkları ortaya çıkan Saadettin Çevik ile Sadullah Ilıcak’ın sahipliğini yaptığı Malatya Sonsöz gazetesine, Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından sağlanan yüksek mebağlı ilan desteğinin devam ettiği tespit edildi.

3 AYDA 157 BİN TL

Edinilen bilgiye göre FETÖ’nün yerel propaganda unsurları arasında yer alan Malatya Sonsöz gazetesi, devlete ait olan Basın İlan Kurumu’ndan her ay ortalam 52 bin lira ilan parası alıyor. FETÖ’cü firari işadamları Saadettin Çevik ve Sadullah Ilıcak’ın sahipliğini yaptığı Sonsöz gazetesine BİK tarafından sağlanan ilan desteğinin, darbe kalkışmasınıngerçekleştirildiği Temmuz ayında dahi devam ettiği belirlendi. Çevik ile Ilıcak’a ait FETÖ gazetesi Sonsöz’e BİK tarafından son 3 ayda yapılan ödeme tutarının 157 bin 350 TL tutarında olduğu bildirildi. Mayıs’ta 47 bin 840 TL, Haziran’da 73 bin 777 TL ilan desteği alan Sonsöz gazetesinin, FETÖ’nün kamuflajlı teröristlerin askeri darbeye kalkıştığı Temmuz’da ise kasasına 35 bin 733 TL koyduğu aktarıldı.

GAZETENİN PATRONLARI, FETÖ’NÜN MALATYA’DAKİ TEPE YÖNETİCİLERİNDEN

Basın İlan Kurumu’ndan ilan desteği almaya devam eden Malatya Sonsöz gazetesinin ortaklarından Saadettin Çevik ve Sadullah Ilıcak’ın, FETÖ’nün ‘Malatya İl İmamı’ Abdullah Yüca’nın talimatıyla örgüte finans sağladığı ve örgütün çıkar ve amaçları doğrultusunda hareket ettiği tespitiyle haklarında iddianame hazırlandığı belirlendi. Malatya Cumhuriyet Savcısı Aziz Yaşar Yetkinoğlu tarafından hazırlanan ve Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen FETÖ iddianamesinde yargılanan 33 işadamı arasındaki Saadettin Çevik ile Sadullah Ilıcak’a yöneltilen suçlar ise durumun vehametini ortaya koyar nitelikte.

Akit’in ulaştığı 2016/207 sayılı iddianamede, Malatya’da ‘il imamı’ Abdullah Yüca’ya bağlı olarak, esnafın ileri gelenlerinin oluşturduğu sözde mütevelli heyetinde 2003 yılından bu yana yer aldığı öne sürülen Saadettin Çevik’in, Sonsöz gazetesi ortaklığının yanı sıra Yumak İnşaat isimli şirketin sahibi olduğu kaydediliyor. İşadamı Çevik ayrıca Battalgazi Eğitim Vakfı’nın yöneticileri arasında. İddianamede Çevik’in, örgüt ‘imamına’ bağlı mütevelli heyeti içerisinde esnaftan bağış, kurban, himmet ve burs adı altında toplanan paraları ‘il imamı’ ile birlikte nereye aktarılacağını belirleyen ekipte yer aldığı ifade ediliyor.

DERSANE ÇATISINDA ÖRGÜT TOPLANTISI

Sonsöz gazetesinin diğer sahip ortağı Sadullah Ilıcak hakkında da iddianamede vahim iddialar yer alıyor. İddianamede Ilıcak’ın, Saadettin Çevik ile birlikte 2003 yılından bu yana örgütün ‘il imamı’ Abdullah Yüca’ya bağlı olarak esnaftan himmet adı altında haraç topladığı bilgisi yer alıyor. Ilıcak’ın, FETÖ’ye ait Hügem Dersanesi’nin üst katında haftalık yapılan örgüt toplantılarına da düzenli olarak katıldığı bildiriliyor. Söz konusu toplantıların birisinde yurt dışına gönderilecek paralarla ilgili olarak kendisine baskı kıran ‘il imamlarından’ Eyyüp Doğan ile tartıştığı ve bu nedenle mütevelli heyetinden ayrıldığı iddia edilen Ilıcak’ın, iddianamede, olayın yaşandığı 2012 yılından bu yana örgütle bağlantısını kestiğini iddia ettiği kaydediliyor.

İKİSİ DE FİRARDA

Haklarında yakalama kararı bulunan FETÖ’cü Sonsöz gazetesinin sahip ortaklarından Saadettin Çevik ile Sadullah Ilıcak’ın, bu kararı önceden haber alarak yurt dışına firar ettikleri de gelen bilgiler arasında.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu