100 bin mahkum tahliye olabilir

100 bin mahkum tahliye olabilir

  • 18 Ağustos 2016 13:22


1 Temmuz'dan önceki suçlarda şartlı salıverme 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı. Öldürme, cinsel suç, terör kapsam dışı. İlk etapta 38 bin, toplam 100 bine yakın kişi düzenlemeden yararlanabilecek.

OHAL kapsamında çıkarılan 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile koşullu salıvermeye iliş- kin süre 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı. Cezasının bitmesine 2 yıl kalanlar, şartlı tahliye edilecek. Süreli hapis cezasına mahkûm edilenlerin cezaevinde geçirecekleri süre de kısaltıldı. Süreli hapis cezasına çarptırılan bir kişi, daha önce cezasının 3'te 2'sini cezaevinde geçiriyordu.
KHK ile bu süre cezasının yarısına düşürüldü. Örneğin 9 yıl hapse mahkûm edilen 1 kişinin, 6 yıl cezaevinde kalması gerekiyordu. Habertürk'ün haberine göre; Bu kişi düzenlemeyle 4.5 yıl cezaevinde kalacak. Her 2 düzenleme sonrasında toplam 38 bin mahkûm cezaevinden erken tahliye olacak. Denetimli serbestlik ile tahliye hükümlerinden; kasten öldürme, aile içi şiddet, cinsel dokunulmazlık, özel hayatın gizliliği, uyuşturucu ve terör suçlarından mahkum olanlar yararlanamayacak.
100 BİN KİŞİNİN YARARLANACAĞI HESAPLANIYOR
Adalet Bakanlığı'nın 1 Nisan 2016 verilerine göre, cezaevlerinde bulunan 187 bin kişiden 92 bini düzenleme kapsamına giren dolandırıcılık, fuhuş, hırsızlık, sahtecilik, yağma ve gasp ile yaralama (bir kısmı) suçlarından mahkum olmuş.
Bu durumda düzenlemeden yıllar içinde 100 bin dolayında mahkumun yararlanacağı hesaplanıyor. 187 bin mahkûmun suç gruplarına göre dağılımı şöyle:
BU SUÇTAN YATANLARA TAHLİYE YOK
Adalet Bakanlığı'nın 1 Nisan 2016 verilerine göre, cezaevlerinde bulunan 187 bin kişiden 92 bini düzenleme kapsamına giren dolandırıcılık, fuhuş, hırsızlık, sahtecilik, yağma ve gasp ile yaralama (bir kısmı) suçlarından mahkum olmuş. Bu durumda düzenlemeden yıllar içinde 100 bin dolayında mahkumun yararlanacağı hesaplanıyor.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu