İstanbul Valiliği'nden deprem açıklaması!

İstanbul Valiliği'nden deprem açıklaması!


AA muhabirinin İstanbul Valiliğinden aldığı bilgilere göre, Marmara Depremi'nin ardından olası bir depreme hazırlık için başlatılan çalışmalar aralıksız devam ediyor.


İstanbul'da, Türkiye Afet ve Müdahale Planı çerçevesinde olası bir depreme karşı 77 çadır ve konteyner kent alanı, bin 705 güvenli okul, 76 spor tesisi, 46 sosyal tesis, 150 helikopter iniş-kalkış alanı, bin 332 toplanma ve 36 enkaz döküm alanı hazır tutuluyor.

Valilik, Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde, afet sonrasında hayat kurtarmak, kesintiye uğrayan hayatı ve faaliyetleri normale döndürmek, müdahale çalışmalarını hızlı ve planlı bir şekilde gerçekleştirmek, ikincil afetleri önlemek ya da etkilerini azaltmak ile kaynakların etkin kullanımını sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri aldı.

Plana göre, olası bir depreme karşı 77 çadır ve konteyner kent alanı, bin 705 güvenli okul, 76 spor tesisi, 46 sosyal tesis, 150 helikopter iniş-kalkış alanı, bin 332 toplanma, 36 enkaz döküm alanı ve 490 iş makinesi hazır bulunuyor.

Ayrıca olası bir afette, psiko-sosyal çalışmalar için 44 ekip, hasar tespit hizmetlerinde çalışmak üzere 2 bin 245 kişi, 240 bin kişilik sıcak yemek üretimi ve yangın için 357 ekip çalışacak.

Plan çerçevesinde, Cağaloğlu, Hasdal Avrupa Yakası, Tuzla Anadolu Yakası afet ve acil durum yönetim merkezleri ile Yeşilköy Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birliği tesislerinde 850 personelin aynı anda görev yapabileceği merkezler oluşturuldu.

Bu merkezler sayesinde, afet ve acil durumlar ile sivil savunmaya ilişkin hizmetlerin il düzeyinde etkin şekilde gerçekleştirilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması hedefleniyor.

RADYO STÜDYOLARI VE UYDU SİSTEMLERİ KURULDU

Bu binalarda, harekat ve operasyon merkezleri, hizmet grupları çalışma alanları, basın merkezleri, eğitim alanları ile afet sonrasında bölgedeki vatandaşların en sağlıklı ve doğru bilgileri almalarını sağlayacak canlı yayınların gerçekleştirilebileceği radyo stüdyoları da bulunuyor.

Afetlerde kurumlar arası haberleşmenin sağlanmasına yönelik İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne (UHF ve VHF) frekanslı şebeke, kurum ve kuruluşların kullanacağı DMR Sayısal Telsiz Sistemi ve afet sonrası kesintisiz haberleşme ve veri iletişimi sağlanması gereken paydaş kurumlara VSAT Uydu Sistemi de kuruldu.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde bulunan tüm haberleşme imkanları, arazi koşulları da dikkate alınarak dizayn edilen mobil haberleşme araçlarıyla yedeklendi.

HALKIN BİLİNÇLENDİRİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Eğitim alan gönüllülerin, afet sonrasında profesyonel ekipler olay yerine intikal edene kadar mahalle sakinlerinin arama ve kurtarma faaliyetlerine katılımını sağlayabilmeleri için hazırlanan ve içinde arama, kurtarma ile ilkyardım malzemesi bulunan 500 konteyner de belirlenen noktalara yerleştirildi.

Ayrıca, afet alanındaki tecrübelerin aktarılması için hazırlanan proje kapsamında, İstanbul AFAD Arama Kurtarma Birliğinde, kentsel kurtarma, suda kurtarma, dağda kurtarma, K-9, KBRN ve yangın eğitimleri verilecek. Proje için bu yıl ihale yapılması planlanıyor.

Bunun yanında 15 Temmuz Şehitler, Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprüleri, bu köprülerin viyadükleri ile Ortaköy ve Mecidiyeköy viyadükleri de depreme karşı güçlendirildi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
"Avrupa teröre açık destek veriyor"
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Merkel İngiltere'ye savaş açtı!

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu