İçine kapanık insanlara İnternet terapisi

İçine kapanık insanlara İnternet terapisi


Terapi kelimesi elbette burada psikolojik olarak tanımlanacak bir ifade değil. Daha çok içine kapanıklığını bir kenara atıp, kendine olan güvenin yerine geleceği, dışa dönük bir birey olabileceği ve tabi ki toplumdan geri kalmış bir insan olmanın önüne geçilmesinden bahsediyoruz.

Bu bir psikoloğun seansı değil, profesyonel bir yardım hiç değil. Bu tamamen içine kapanmış bir insanın, yüzünü görmediği, sesini duymadığı hatta kim olduğunu bile bilmediği insanlarla sohbet etmenin verdiği rahatlık ile hislerini dışa vurap, rahatça diyalog kurabilmenin çok daha kolay olmasından ötürüdür. Bazılarımız yüz yüze bakarken kendimizi ifade edemeyebilir, hatta toplum içinde konuşmaya çekinebiliriz. Günümüzün nimeti olarak isimlendirebileceğimiz internet ve internet sayesinde bağlanıp sohbet edebileceğimiz adresler bu gibi sıkıntılar yaşayan insanlara yardımcı olmaktadır. Mesela dışarı da yürürken bir kişi hoşumuza gitti ve bırakın tanışmayı, yanına gidip merhaba demeye bile çekinirken, bağlandığımız sohbet sitesinde gördüğümüz bir bayan isminin üzerine tıklayıp ona çekinmeden merhaba diyerek, tanışma arzumuzu dile getirebilmekteyiz. Buna bir terapi olarak bakmak, bu şekilde edilecek sohbetler ile insanların özgüvenini kazanması gibi kendimizi geliştirebilecek oluşumuz da yadsınamayacak bir gerçektir. Buna bir bebeğin yürümeden önce emeklemesi gibi bakabililiriz. Şöyle ki: internet üzerinde chat yaptığımız insanlarla konuştukça rahatlayan, korkularımızı yendiğimizi farkettiğimiz his içimize dolmaktadır. Bu şekilde ki sohbet seansları bireyde gerçek hayatında da kendini ifade edebilme ve içindekileri karşısında ki insanlara aktarmasında hiç bir sakınca olmadığını farkettirecektir. Sizinde bu tür sıkıntılarınız varsa internet'i dolayısı ile sosyal ağları, sohbet ve arkadaşlık sitelerini ziyaret ederek içinizi açıp, kendinizi rahatlatmayı denemenizi tavsiye ederiz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu