Iraklı Rukiye yeni yüzüne Türkiye'de kavuştu

Iraklı Rukiye yeni yüzüne Türkiye'de kavuştu


Hipertelorizm yani ayrık göz, aslan burnu, alın ve yüz anomalisi tanısıyla 6 saatlik zorlu ameliyat geçiren Iraklı küçük Rukiye Ahmed, yeni yüzüne Türkiye'de kavuştu. Doğuştan Hipertelorizm hastası olan Rukiye Hindistan'da daha önce başarısız sonuçlanan bir ameliyat sonucu Türkiye'ye şifa bulmaya geldi. Rukiye, ameliyattan bir hafta sonra sağlıklı bir görüntüye kavuştu.

Doğuştan Hipertelorizm hastası olan Iraklı Rukiye Ahmed yeni yüzüne Türkiye'de kavuştu. Halk arasında 'aslan yüz' olarak bilinen Hipertelorizm hastası 8 yaşındaki Rukiye, daha önce Hindistan'da yapılan başarısız ameliyat sonucu Irak Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul'da özel bir hastaneye sevk edildi. Hipertelorizm yani ayrık göz, aslan burnu, alın ve yüz anomalisi tanısıyla 6 saatlik zorlu ameliyat geçiren Iraklı küçük çocuk, yeni yüzüne Türkiye'de kavuştu.
Ameliyat sonrası çok mutlu olduğunu söyleyen Rukiye, ''Okula gideceğim, hastalığım yüzünden okula gidemiyordum. Şimdi okula gidebileceğim ve arkadaşlarım bana ilginç bir şekilde bakmayacak. Ameliyat sonrası görmeye başladım. Beni en çok üzen şey gözümdeki rahatsızlıktı. Ameliyat sonrası görmeye başladığım için çok mutluyum'' dedi.
Bir haftada sağlıklı görüntüsüne kavuştu
Hastanın sol gözünün görmediğini, operasyonun çok kritik ve özel bir operasyon olduğunu belirten Plastik Rekonstrüktif Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Necmettin Kutlu ise, ''Bu hastalık dünyada nadir rastlanan bir hastalık. Ancak bizim karşılaştığımız Irak'tan gelen hastalar bir hayli sık, bunun nedeni oradaki savaş ve akraba evliliklerinden kaynaklı. Irak'ta doğurgan yaştaki annelerin oldukça büyük bir stres ve korku altında doğum sürecini geçirmeleri de doğacak olan çocuğa olumsuz yönde yansıyabiliyor. Tabii bu arada ne tür olduğunu tanımlayamadığımız, bilemediğimiz kimyasal içerikli savaş araçları doğumsal şekil bozukluklarına yol açabiliyor. Rukiye daha önce Irak Sağlık Bakanlığı tarafından tedavi için Hindistan'a gönderilmiş. Hindistan'da maalesef çok etkili bir ameliyat olamamış ve yüzdeki şekilsel bozukluk tam anlamıyla düzeltilememiş. Hindistan'da yapılan operasyonda bir takım eksiklikler var. Ameliyatın amacına yönelik olan girişimin doğru belirlenememesi söz konusu. Bizim bu konudaki tecrübemiz bilindiği için Rukiye, Irak Sağlık Bakanlığı tarafından özel bir hastaneye sevk edildi. Ameliyat çok başarılı geçti ve henüz 7 gün olmasına rağmen hastamız sağlıklı görüntüsüne kavuşmuş durumda. Bu oldukça başarılı bir sonuç. Bu nedenle hastanemiz Irak Sağlık Bakanlığı tarafından referans merkezi olarak değerlendirilip bu tür vakalar oldukça sık olarak bize yönlendiriliyor'' diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu