FETÖ iş dünyasını böyle kullanmış: Vergi verme himmet ver

FETÖ iş dünyasını böyle kullanmış: Vergi verme himmet ver

  • 15 Ağustos 2016 14:17


FETÖ mensuplarının vergi dairelerini de himmet üssü haline getirdiği ortaya çıktı. Örgütün, vergi dairelerinde “ihbar ve inceleme değerlendirme komisyonlarında” yapılandığı, buraya yapılan ihbarlar üzerine vergi mükelleflerine örgütle ilişkili müfettişlerin yönlendirdiği, “sınırlı inceleme”den temiz raporu almak için 3 bin TL, “tam inceleme” için ise 12 bin TL himmet tarifesi belirlendiği tespit edildi.

17-25 Aralık kirli operasyonlarıyla hedefine ulaşamayan, 15 Temmuz kanlı darbe girişimiyle ülkeyi ele geçirmek isteyen liderliğini Fetullah Gülen’in yaptığı Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) gerçek yüzünü gözler önüne sermeye devam ediyoruz. Alçak emellerini hayata geçirebilmek için devletin kilit ve kritik kurumlarına sızan FETÖ mensuplarının vergi dairelerini himmet üssü haline getirdiği ortaya çıktı. 

FETÖ’NÜN HİMMET TERÖRÜ! 

Devlet Denetleme Kurulu’na gönderilen bir ihbar mektubu, TSK, emniyet, yargı, eğitim ve medya gibi birçok kurumu örümcek ağı gibi saran FETÖ’nün himmet terörünü bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Maliye Bakanlığı’na bağlı il vergi daireleri içerisinde yuvalanan örgüt mensuplarının; iş adamlarından vergi incelemesi amacıyla incelemenin türüne göre himmet topladığı, himmet vermeyen bazı firmalara başta vergi cezası olmak üzere devlet kurumlarını kullanarak çeşitli yaptırımlarda bulunduğu, diğer iş adamları üzerinde baskı oluşturduğu tespit edildi.

SINIRLI İNCELEME 3 BİN, TAM İNCELEME 12 BİN

Devlet Denetleme Kurulu’na gönderilen raporda, FETÖ’nün kripto müfettişlerinin mükelleflerin vergi inceleme ve denetimlerine yönelik firmaların bir vergi türüne ilişkin olan sınırlı incelenmeleri için 3 bin TL, birden fazla vergilendirme dönemine ilişkin olan tam incelemeye ise 12 bin TL tarife belirlediği ifade edildi. Raporda örgütün öncelikli hedefinin “İhbar ve inceleme değerlendirme komisyonları” olduğu, bu birimlere gelen vergi kaçakçılığına ilişkin ihbarların kayda değer olanlarının FETÖ mensubu müfettişlere aktarıldığı, “sınırlı inceleme” ya da “tam inceleme” için harekete geçildiği kaydedildi. Raporda FETÖ müfettişlerinin 3 bin ila 12 bin TL arasındaki himmete rıza gösteren firmalarla ilgili kabul raporu yazdığı, kimi incelemelerde matrah farkının çıkması durumunda ise uzlaşma komisyonlarında dosyaların kapatıldığı belirtildi.

ŞOK RAPORDAKİ O BÖLÜM

DDK’ya gönderilen raporda bu durum şöyle ifade ediliyor: “Vergi incelemesi amacıyla grup başkanlıklarına gelen iş evrakları öncelikle gruplardaki ihbar ve inceleme değerlendirme komisyonlarında inceleme yapılıp yapılmayacağına karar verilir. FETÖ’cü muhasebeci ve yeminli mali müşavirlerin mükellef bilgileri elinde bulunan bu birimlerdekiler tarafından himmet parası yatırılan incelemeler kendilerine bağlı FETÖ’cü vergi müfettişleri tarafından kapatılıyor. Sınırlı incelemeler için 3.000 TL, tam incelemeler için 12.000 TL himmet parası yatırıldıktan sonra bu firmalara kabul raporu yazıldığı, kimi incelemelerde eğer matrah farkı çıkarılırsa uzlaşma komisyonlarında bu vergi ve cezalar çok çok fazla indirim veya sıfırlama yapılıyor. Bazı incelemelerde raporun düzeltilmesi için baskılar yapılarak rapor düzelttirilir. Görevden alınan vergi müfettişleri bu bahsedilen vergi müfettişleri değil, asıl işleri yürüten bu kesim aynen görevlerine devam ediyor.”

PARALAR NASIL GİDİYOR

İşadamlarından toplanan paraların farklı kanallardan örgüte ulaştırıldığı bildirilirken, iş adamlarından “himmet” adı altında paraların toplanması, FETÖ’ye aktarılması ve bunun nasıl organize edildiği konularının emniyet güçleri tarafından araştırılmasına devam edildiği öğrenildi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu


Net Haber Yazılımı tarafından geliştirilmiştir

Yukarı Dön