Bu rapor sonrası Gülen ABD'ye kaçırıldı

Bu rapor sonrası Gülen ABD'ye kaçırıldı

  • 15 Ağustos 2016 12:54


Devletin güvenlik birimleri içinde Fethullah Gülen Cemaati tehlikesine ilk dikkat çeken kapsamlı raporu, 1999 yılında hazırlayan ekibin lideri Eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral’dı. Saral, "Biz raporun ikinci bölümünü müfettişlere ve İstihbarat Daire Başkanlığı’na 18 Mart'ta gönderdik, 21 Mart’ta da Fethullah Gülen’i yurt dışına kaçırdılar" dedi.

Saral ve ekibi raporu yazmaya devam ederken, “Telekulak Çetesi” oldukları iddiasıyla Emniyet’ten uzaklaştırıldılar. Saral’a göre uzaklaştırılmalarının nedeni Gülen hakkında çalışma yapmaları. 

Raporda: ‘’Belki silahlı bir cemiyetten söz etmek şimdilik mümkün değildir. Ancak, ele geçirmeyi hedeflediği devlet kurumlarından bazıları dikkate alındığında, hedefi top yekûn ele geçirme şeklinde ve bu kurumların yöneticilerinin Işık evlerinde yetişen mensupları tarafından işgal edilmesiyle mümkün olacağı gerçeği kendi deyimleri ile itiraf edilmiş bir suç olarak karşımızdadır.’’ denilmiş.

Bu satırlar bundan tam 17 yıl önce Fethullah Gülen Cemaati için yazıldı. Yazanlar devletin resmi görevlileri olan Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki polislerdi. 17 yıl önceki öngörüleri 15 Temmuz 2016’da gerçekleşti.

1999 yılında Gülen Cemaati’nin polisteki kadrolaşması üzerine dönemin Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral liderliğindeki emniyet mensupları Cemaat hakkında kapsamlı bir rapor hazırlamaya girişti. Raporlarının sadece ilk iki bölümünü yazabildiler. Üçüncü bölümü yani Cemaat’in finans kaynaklarını yazmaya başladıkları sırada haklarında gazetelerde ‘’usulsüz telefon dinleme’’ iddiaları haberleri çıktı. ‘’Telekulak Çetesi’’ olarak adlandırıldılar. Raporlarını tamamlayamadan görevlerinden uzaklaştırıldılar. Haklarındaki ‘’Telekulak’’ iddialarından beraat etse de Cevdet Saral bir daha emniyette hiçbir koltuğa oturamadı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu