ABD uzayda plazma bombası patlatacak!

ABD uzayda plazma bombası patlatacak!

  • 15 Ağustos 2016 12:23


ABD Hava Kuvvetleri, yakın bir süreçte gökyüzünde plazma bombası patlatma gibi bir planlarının olduğunu açıkladı. ABD Hava Kuvvetleri bu eylemi hangi amaçla yapacak?

Radyo yoluyla gerçekleştirilen iletişimler askeri operasyonlar açısından en zayıf noktalardan biri olarak betimlenmiştir.

Askeri operasyonların gerçekleştirilme aşamasında bir istihbarat görevi gören radyo iletişimini sağlayan uydular, hassas harekatların ifşasında olumsuz bir nitelik barındırmıştır.

ABD Hava Kuvvetleri ise söz konusu duruma bir önlem niteliğinde bir çözüm geliştirmeyi planlıyor.

ABD, radyo iletişim kanallarını kesmek amacıyla gökyüzündeki uyduları plazma bombalarıyla patlatacak.

ABD RADYO UYDULARINI İMHA EDECEK

New Scientist'te yer alan rapora göre, ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılacak plazma bombaları seçilmiş araştırma ekipleri tarafından yapılacak.

Drexel University Genel Bilimler araştırmacılarından oluşan bir ekip, kaynama noktasının ötesinde yer alarak metal parça ısıtması sağlayan kimyasal reaksiyon destekli bir bomba yapma hedefinde olacak.

Projenin ilk aşamasında atmosferik plazma teslim yöntemini tercih edecek araştırma ekipleri sistemi; vakumlu simülator odalarda ABD Ordusu'nun deneyimine sunacak.

Plazma bombası

Metal iyonize plazmalardan oluşan bomba atmosfer oksijeni ile reaksiyona girerek patlama aşamasına geçiyor.

Plazma bombası, dünyadan fırlatılmasının ardından atmosferi geçme aşamasında iyonlarını serbest bırakarak patlıyor.

Maryland ve EniG Associates University araştırmacıları tarafından oluşturulan bir başka ekip ise bombanın atmosferden geçişini kolaylaştırmak için buharlaşmış metalleri kullanacak.

Söz konusu son envanterin bombanın etkisinin çok daha fazla olmasına yol açacağı belirtiliyor.

Bilim insanları, son reaksiyonda üretilen plazma miktarının, patlama yoğunluğunu ve formunu kontrol edebileceğini ekliyorlar.

ABD Hava Kuvvetleri tarafından radyo uydularının iletişimlerini kesmeye odaklı olacak plazma bombasının son derece tartışmaya açık olacağını söyleyebiliriz.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kuzey Irak'a operasyon düzenlendi
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
ABD'den kritik Irak açıklaması!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu