2016 yılı tohumluk fiyatları belirlendi

2016 yılı tohumluk fiyatları belirlendi


Tarım İşletmeleri (TİGEM) Genel Müdürü Mehmet Taşan, I. Grup ekmekli̇k buğday tohumluğunun kilogram fiyatının 130 lira, II. Grup ekmeklik buğday tohumluğunun kilogram fiyatının ise 128 lira olarak belirlendiğini bildirdi.

Taşan, yazılı açıklamasında Türkiye'de yaklaşık 7,9 milyon hektar arazide buğday ve 2,8 milyon hektar arazide de arpa yetiştirildiğini belirtti. Sertifikalı hububat tohumluğu ihtiyacının 526 bin ton buğday ve 186 bin ton arpa olmak üzere toplam 712 bin ton olduğunu kaydeden Taşan, "Son 3 yılın ortalama tohumluk üretim değerleri dikkate alındığında 3 yılda bir yenileme esasına göre hesaplanan tohumluk ihtiyacının yüzde 74,5'ü sertifikalı hububat tohumluğu üretilmiştir. 2015 yılında tedarik edilen sertifikalı hububat tohumluklarının yüzde 26'sı TİGEM tarafından karşılanmıştır." ifadesini kullandı.
TİGEM genelinde 29 buğday, 9 arpa, 3 tritikale ve bir yulaf olmak üzere 42 çeşit sertifikalı hububat tohumluğu üretimi yapıldığına dikkati çeken Taşan, tohumluk dağıtımlarının TİGEM bayileri, tarım kredi kooperatifleri, Panko Birlik ve tarım il müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirileceğine işaret etti.
TİGEM'in 205 bayisi olduğunu belirten Taşan, 2016 yılına ait tohumluk fiyatlarına ilişkin şunları kaydetti:
"Makarnalık buğday tohumluğunun kilogramı 132 lira, I. Grup ekmekli̇k buğday tohumluğu kilogramı 130 lira, II. Grup ekmekli̇k buğday tohumluğu kilogramı 128 lira, tri̇ti̇kale tohumluğu kilogramı 125 lira, arpa tohumluğu kilogramı 120 lira, yulaf tohumluğu kilogramı 125 lira olarak belirlendi."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu