Sezonun ilk kuru üzümü 50 TL’den satıldı

Sezonun ilk kuru üzümü 50 TL’den satıldı


Manisa'da sezonun ilk kuru üzümü yapılan açık artırma ile kilosu 50 TL'den Manisa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ergün Türek tarafından satın alındı.

Manisa Ticaret Borsası tarafından 2016-2017 çekirdeksiz kuru üzüm sezonunun açılışı ve geleneksel ilk ürün töreni düzenlendi. Törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber ve Selçuk Özdağ, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üreticiler katıldı. Manisa'da yılın ilk çekirdeksiz kuru üzümünü Saruhanlı ilçesine bağlı Gümülceli Mahallesinden Veysel Karaca (65) üreterek borsaya getirdi. Karaca'nın getirdiği 80 kiloluk üzümün kilosu 50 TL'den borsa tarafından satın alındı.
500 milyon dolar gelir bekleniyor
Törenin açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybedenleri andı. Başkan Özkasap, ürettikleri mahsullerle tarımsal ekonomiye katkı sağlayan ve Manisa sultani çekirdeksiz üzümünün üretiminden iç ve dış piyasalarda pazarlanmasına kadar her aşamada geliştirilmesinden, her fırsatta tanıtılmasına kadar emek sarf eden bütün çiftçiler başta olmak üzere herkese teşekkür etti. Özkasap, tüccar ve üzüm işletmelerinin uluslar arası iş dünyasında Türk mallarına ve Türkiye ile yapılan ticarete duyulan güvene güç kattığını belirterek, “Manisa, çalışkan insanları, bereketli toprakları, tarımı ve sanayisiyle her alanda zenginlik üretme niteliğine sahip nadir kentler arasındadır. Tarım ve tarıma dayalı sanayi ayağında ise çekirdeksiz kur üzüm en önemli sembollerimizden birisidir. Ülkemizin en önemli tarımsal döviz kaynaklarından olan çekirdeksiz kuru üzüm arzının her sene yüzde 90'dan fazlası Manisa'da üretilmektedir. 2015-2016 sezonunda temmuz sonu itibariyle 200 bin 388 ton çekirdeksiz kuru üzüm üretimi tescil edildi. 6 Ağustos tarihli son ihracat raporuna göre ise 190 bin ton ihracat gerçekleştirilmiştir. Bu ihracat miktarıyla ülkemiz 391 milyon dolar elde etmiştir. 2016-2017 rekolte tahmini çalışmalarına göre 1 milyon 4 bin 440 dekor bağ alanında 313 bin 134 ton çekirdeksiz kuru üzüm elde edileceği tahmin edilmiştir. Bu rakam ile ülkemize 500 milyon doların üzerinde gelir kazandıracağı öngörülmektedir" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu