2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak

2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak


Türkiye ekonomisine can verecek olan Ankara Kalecik Cazibe Sulaması'nda sona yaklaşıldı. Kalecik sulaması kapsamında cazibeli olarak sulanması öngörülen 17 bin 440 dekar alanın 8 bin dekarının sulama şebekesinin yapımı tamamlandı.

Ankara'nın Kalecik ilçesinin verimli topraklarına can verecek olan ve 60 yıldır hayali kurulan Kalecik (Uludere) Barajı, Türkiye genelinde yapımı tamamlanan 175 dev projenin 23 Aralık 2015 tarihinde yapılan toplu açılışı kapsamında hizmete alınmıştı. Kalecik Barajı ile 24 bin 550 dekar tarımsal arazinin sulanması ve Kalecik ilçesinin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan içme ve kullanma suyunun temin edilmesi hedefleniyordu. Bu kapsamda yapımına devam edilen Kalecik Cazibe Sulaması'nda sona yaklaşıldı.
Yıllık sulama faydası yaklaşık 10 milyon TL
Kalecik ilçesinin 2,5 km kuzeybatısında Uludere üzerinde yer alan kil çekirdekli, kum-çakıl dolgu tipinde inşa edilen Kalecik Barajı ile Kalecik sulaması kapsamında cazibeli olarak sulanması öngörülen 17 bin 440 dekar alanın 8 bin dekarının sulama şebekesinin tamamı bitirildi. Yıllık sulama faydası yaklaşık 10 milyon TL olan Kalecik Cazibe Sulaması'nın geri kalan kısmında sulama şebekesinin ve sanat yapılarının 2016 yılı sonuna kadar tamamlanarak çiftçilerin istifadesine sunulması bekleniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu