İsrail'in iddialarına yalanlama geldi

İsrail'in iddialarına yalanlama geldi

  • 12 Ağustos 2016 12:05


Filistin Hükümeti Dışişleri Bakanlığı, Gazze'deki uluslararası kurumların bazı çalışanlarının "görevini kötüye kullandığı ve Hamas yararına mali kaynak sağladığı" yönündeki İsrail'in iddialarını yalanladı.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Dışişleri Bakanlığı, Gazze'de faaliyet gösteren uluslararası kurumların, uluslararası hukukun teminatındaki yönetmeliklere uygun tarafsız ve şeffaf bir şekilde çalıştığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Gazze'deki uluslararası kurumların bazı çalışanlarının "görevini kötüye kullandığı ve Hamas yararına mali kaynak sağladığı" yönünde İsrail'in öne sürdüğü iddialar reddedildi.

Açıklamada, "Gazze'deki uluslararası kurumlar, herhangi bir siyasi ve başka türlü müdahale olmaksızın uluslararası hukukun teminatındaki yönetmeliklere uygun tarafsız, şeffaf, bağımsız ve özgür bir şekilde çalışıyor. Uluslararası kurumlar, donör ülkeler tarafından İsrail emniyet biriminin yönelttiği iddiaların yaşanmaması için derinlemesine bir denetime tabi tutuluyor." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, "İsrail'in bu kurumlara ve aktivitelerine yönelik baskısı ve finansman kaynaklarını kurutmak istemesi" konusunda uyarıda bulunuldu.

Gazze'deki Filistinlilere dağıtılan insani ve mali yardımların büyük bir kısmı uluslararası ve Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı kurum ve kuruluşlar aracılığıyla yapılıyor.

İsrail, son dönemde Hamas'ın Gazze'de faaliyet gösteren yardım kuruluşları ve uluslararası kurumlardan kendi yararına mali kaynak sağladığı yönünde iddialarda bulunuyor.

İsrail basınında, İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet ve polisin, BM Kalkınma Programında (UNDP) görevli Filistinli Vahid el-Berş'i UNDP yardımlarını Hamas'a verme ve Hamas'la işbirliği yapma suçlamalarıyla gözaltına aldığı haberleri yer almıştı.

BM İşgal Altındaki Filistin Toprakları İnsani Yardım Koordinatörü Robert Piper, önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in iddialarının Gazze'de faaliyet gösteren insani yardım kuruluşları için ciddi endişeye neden olduğunu kaydetmişti.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu