Şehit Esma'nın babasını öldürmeye çalıştılar

Şehit Esma'nın babasını öldürmeye çalıştılar

  • 12 Ağustos 2016 10:42


Mısır'da 2013 yılında, Sisi komutasında yapılan darbe sırasında şehit edilen Esma Biltaci'nin İhvan yöneticilerinden olan babası Muhammed Biltaci'yi kaldığı hapishanede öldürmeye çalıştılar. Muhammed Biltaci'nin eşi, yapılan suikast girişimini anlatarak, eşinin hayatının tehlikede olduğunu söyledi.

Mısır'da Temmuz 2013'te darbe ile görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi'ye yakınlığıyla bilinen ve İhvan yöneticilerinden olan Muhammed Biltaci'yi kaldığı hapishanede öldürmeye çalıştıkları ortaya çıktı.

Hücrelerin ışıklarını söndürdüler

Biltaci'nin eşi Sena Abd el-Cevvad, eşinin kaldığı hapishanede maruz kaldığı hukuksuz uygulamaları anlattı. Eşine suikast girişiminde bulunulduğunu anlatan Abd el-Cevvad şöyle konuştu; "Kocamın ve 20 diğer mahkumun kaldığı hücrelerin elektriklerini kesmişler. Sonra onları gardiyanların ve askerlerin kenarlara dizildiği bir koridordan geçirmişler. Mahkumları, haklarında verilen idam hükmünün uygulanacakmış gibi bir hisse kapılmışlar."

Bu ilk suikast girişimi değil

11 Ağustos Perşembe günü gerçekleşen olayda Biltaci'nin eşi, hapishane müdürünün mahkumları korkutma politikasıyla, idam hükmünün gerçekleşeceği havasını oluşturmaya çalıştığını düşünüyor. Sena Abd el-Cevvad, Huffington Post'a verdiği röportajda, sözlerini şöyle sürdürdü;

 

Hücrelerin ışıklarını kapatıp askerlerle dolu bir koridorda mahkumları yürütmüşler. O an hepsine idam hükmünün uygulanacağı mesajını vermişler.


"Kocamın anlattıklarına, duruşma günü herkes şahit oldu. Eşim, hapishane müdürünün yaptıklarını anlattı, onlara uyguladığı işkenceleri de... Bu bir defaya mahsus bir şey değil, bunu herkes biliyor. Bunu kasıtlı olarak ve sürekli yapıyorlar. Hapishane müdürünün eşime çok ağır şekilde küfürler ettiği, dinine ve ailesine ağır sözler söylediğini de biliyoruz. Aynı şekilde sürekli tehditler savurduğunu da işitiyoruz."

Biltaci'nin eşi, kocasının yalnız kaldığı hücrede, öldürülmeye çalıştığını da ifade ederek, "Bu eşime yapılan ilk suikast girişimi değil, daha önce de onu defalarca öldürmeye çalıştırdılar" dedi.

Geçtiğimiz günlerde, Biltaci, Mısır'da İçişleri Bakanlığı'ndan üst düzey isimlerin kendisine işkence yaptığına dair bir açıklama yapmıştı. Darbenin hemen ardından tutuklanan Biltaci hakkında hem idam, hem müebbet kararları var.

 

Yeni Şafak

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu