İsrail İran'a 1.1 Milyar Dolar Ödeyecek

İsrail İran'a 1.1 Milyar Dolar Ödeyecek


İsviçre Federal Yüksek Mahkemesi, İsrail ve İran'ın 1979 devriminden önce kurduğu ortak petrol ihracat şirketinden İran'ın hakkına düşen miktarın faiziyle ödenmesine karar verdi.

Lozan'da bulunan İsviçre Federal Yüksek Mahkemesi, 1979'da İsrail-İran arasında başlayan bir petrol davasında bağımsız yargı mercii olarak nihai kararını verdi. Mahkeme İsrail'in İran'a 1.1 milyar doları ve söz konusu paranın faizini vermesi yönünde kararını aldı. İsrail'in ödemeyi yapıp yapmayacağı bilinmezken, İsrail'in söz konusu paraya ek olarak 461 bin dolar mahkeme masrafı vermesi gerekiyor.

BİR GECEDE DÜŞMAN OLMUŞLARDI

İran'da 1968'de Şah Rıza Pehlevi zamanında Kızıldeniz üzerinden Avrupa'ya İran petrolünün taşınması için İsrail'le ortaklaşa Eylat-Aşkalon Petrol Boru Hattı Anonim Şirketi (EAPC) kurulmuştu. Ancak 1979'daki İran İslam Devrimi'nin ardından şirketin İranlı ve İsrailli ortakları bir gecede düşman olunca şirket ortaklığı bozulmuştu. Şirket, İsrail'e bağlı olarak bölgenin en karlı enerji şirketlerinden birine dönüştü. İran ise o zamandan bu yana İsrail'in elinde kalan şirkete ait hisselerinin ve kar payının teslim edilmesini istiyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İncirlik'te hareketli dakikalar! A10'lar uçuşa geçti
Türkiye
Terörist sevici vekil hakkında savcılık fezleke hazırladı
Dünya
Hükümetin devrilmesi eli kulağında!

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu