Emniyet ve ‘Yargı’ya taze kan

Emniyet ve ‘Yargı’ya taze kan

  • 11 Ağustos 2016 11:23


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Yıl sonuna doğru 3 bin hakim ve savcı alımı yapacağız” dedi. Öte yandan Özel Harekat branşında istihdam edilmek üzere POMEM’de eğitimlerini tamamlayan 4 bin 367 öğrenci bu yıl göreve başlayacak.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansı’nın sorularını cevapladı. Bakan Bozdağ, şu anda açığa alınan 3 bin civarında hakim ve savcı olduğunu vurgulayarak, ortaya çıkan ciddi bir hakim ve savcı ihtiyacı olduğunu, vatandaşların yargıda çok sayıda şikayeti ve davası olduğunu söyledi. Adliye’deki iş ve işlemlerde herhangi bir aksamanın kesinlikle olmayacağını vurgulayan Bozdağ, “Şu anda stajda bulunan yaklaşık 5 bin civarında hakim ve savcı adayımız var. Adli tatil bitene kadar yaklaşık 5 bin civarında hakim ve savcı göreve başlamış olacak. Açığa alınmalardan dolayı, boşalmanın doğuracağı olumsuzluklar ortadan kaldırılmış olacak. Bu senenin sonuna doğru da 3 bin hakim ve savcı alımı yapacağız. 26 Aralık’ta bir sınavımız var. Hazırladığımız bir kanunla da yeni 5 bin hakim ve savcı alımı için meclisten kadro talebimiz olacak” dedi. 

ÇİFT YARGI GÖRÜNTÜSÜ KALKACAK

Bozdağ, “Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri yargı tamamen kaldırılacak. Bu tarihi bir demokratikleşme adımı olacak. Çünkü hukuk devletinde tek yargı olacak. Şimdi bizde çift yargı var. Hem askeri ceza mahkemesi var, hem adli ceza mahkemesi var, hem askeri idare mahkemesi var. Hem sivil idare mahkemesi var. Bu çift başlılık Türkiye’de iki ayrı devlet varmış görüntüsü de veriyor. İki ayrı hukuk, iki ayrı usul varmış görüntüsü de veriyor. Bu görüntüleri kaldırıyoruz. Yargıda birliği sağlayan adımı atacağız” dedi. 

4 BİN 367 POLİS ADAYI GÖREVE HAZIR

Özel Harekat branşında istihdam edilmek üzere polis meslek eğitim merkezlerinde (POMEM) eğitimlerini tamamlayan 4 bin 367 öğrenci mezun olarak emniyet teşkilatına katıldı.  Balıkesir, Erzincan, Karabük, Mersin, Merzifon ve Niğde polis meslek eğitim merkezlerinde 4 Ocak 2016’da eğitime başlayan 5 bin adaydan 4 bin 367’si, 4 Ağustos 2016’ta yemin ederek mesleklerine özel harekat polisi olarak ilk adımı attılar. Öğrenciler 8 aylık eğitim-öğretim süresince bir taraftan temel polislik eğitimi alırken, diğer taraftan da temel özel harekat eğitimine tabi tutuldular. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu