Etüd merkezlerine de kilit vurulsun!

Etüd merkezlerine de kilit vurulsun!

  • 11 Ağustos 2016 11:22


Rusya dönüşü açıklamada bulunan Erdoğan, “Dershanelerin kapatılmasıyla birlikte Fetullahçı Terör Örgütü’nün finans kaynağının kesildiğini belirterek, “Şimdi de etüd merkezleri adı altında dersler vermeye başladılar. Buraların da süratle kapatılması lazım” dedi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın St. Petersburg kentinde Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yapılan zirvenin ardından uçakta aralarında gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kadir Demirel’in de bulunduğu gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Erdoğan FETÖ’ye dershanelerin kapatılmasıyla büyük bir darbe vurulduğunu belirterek “Şimdi de etüd merkezleri adı altında dersler vermeye başladılar.  Buraların da süratle kapatılması lazım” dedi.

Cumhurbaşkan Erdoğan, “8 buçuk 9 aylık bir aradan sonra; 24 Kasım’da yaşadığımız arzu edilmeyen malum olaydan sonra, (uçak düşürülmesi) Rusya Federasyonu’na bir ziyareti gerçekleştirmiş olduk. Bu ziyareti aslında G20 çerçevesinde planlıyorduk ama malum hem bölgedeki gelişmeler, hem de turizm de dahil olmak üzere aramızdaki ikili ilişkileri biraz daha hızlandırma arzusu görüşmemizin daha önce gerçekleşmesini sağladı” dedi. 

İlişkilerin hemen ele alınması noktasında geçen ay bir telefon görüşmesi yaptıkların belirten Erdoğan,  “Yoğun ve verimli bir görüşme oldu. Öncelikle, ilişkilerimiz 24 Kasım’dan önceki süreçte nasılsa, şimdi bu ilişkilerimizi çok daha öte bir noktaya taşıma arzusundayız. Bu konuda bir mutabakat oluştu” dedi. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey aramızdaki ifadesiyle ÜDİK diye belirlediğimiz bu mekanizmayı yeniden başlatma kararı aldıklarını belirten Erdoğan, “Nitekim bu yılın ÜDİK toplantısını aralık ayında St. Petersburg’da, önümüzdeki yılın toplantısını da daha sonra belirleyeceğimiz bir tarihte yapmayı kararlaştırdık” diye konuştu.

Bu seyahatin önemli başlıklarından birinin Akkuyu Nükleer Enerji Santrali olduğunu belirten Erdoğan, “Burada ara verilmişti. Rusya Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin stratejik yatırımlara alınmasını istiyordu. Bu konuyu başbakan ile de tekrar görüştük, kendileriyle de mutabık kaldık. Zaten içeriğine baktığınız zaman stratejik yatırımlara tamamıyla uyabilecek bir yatırım. Rakamsal olarak baktığın zaman 1 milyar doların üzerinde olması gerekiyor ki, bu da zaten 22 milyar doları bulacak bir yatırım. Dolayısıyla bunun stratejik yatırımlar kapsamına alınması noktasındaki kanaatimizi Rusya’ya da belirttik, bir sıkıntı yok” dedik.  

İşte o mülakattan satır başları... 

Üçüncü ülkelerde yatırım yapılabilecek mi?

Tabii. Yapabilecek. Fon olarak güçlü bir rakam ortaya çıkmış olacak. Kendi ülkelerimizin yanı sıra, kârlı olacaksa üçüncü ülkelerde de rahatlıkla yatırım yapılabilecek.

Turizmle ilgili olarak charter uçuşları konusu hızlandırılacak ve artırılacak. Tarım ürünleri noktasında da hassasiyetleri konusunda da aynı hassasiyet gösterilecek.

Ve Rusya’daki Türk firmalarında çalışan Türk işçilerine çalışma izni verilmesi noktasında bir sıkıntı vardı. Bunu da kendilerine ilettik, hatta vizelerin tekrar kaldırılması konusunu da gündeme getirdik. “Onu da çalışalım” denildi.  Türk-Rus toplumsal formu yeniden başlatılacak. Moskova’da Yunus Emre Kültür Merkezi açılacak. Bir diğer konu üçlü bir mekanizma kuralım diyoruz. Türkiye-Rusya-Azerbaycan. Bu konuya Azerbaycan olumlu baktığı gibi, Rusya da olumlu bakıyor. Bu üçlü mekanizma bölgedeki siyasi birçok gelişmeleri yerinde yakından takip edecek.  

Suriye’deki siyasi geçiş süreci ile ilgili ne gibi bir yaklaşım var?

Şu anda Suriye’de özellikle Halep’te ciddi sıkıntılar söz konusu. Halep ile ilgili olarak da tabii Halep’in yerlisi orada bir mücadele veriyor. Halep dışında tabi Münbiç olayı var, o ayrı bir sorun. Suriye ile ilgili konuda samimi niyetle adımımızı attık. Görüşmemizi de uzun uzadıya baş başa yaptık Sayın Putin ile. Dediğim gibi bu konuların görüşülmesi için karşılıklı bir heyet oluşturulması kararlaştırıldı. Moskova’da heyetlerimizin yapacakları çalışma çok önemli. Bu bizim çalışmalarımız için de bir alt yapı oluşturacaktır.

AVRUPA DARBEYE GEREKLİ TEPKİYİ GÖSTERMEDİ

Putin’le görüşme ABD ve Avrupa’da nasıl algılandı?

Önemli olan, nasıl algılanacağı değil, ziyaretin verimli geçmiş olmasıdır. Ama 15 Temmuz darbe girişimi karşısında Avrupa’dan beklediğimiz düzeyde bir tepki alamadığımızı da bu vesileyle tekrar hatırlatmış olayım. 

Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili pilotların FETÖ’yle bağlantılı oldukları yönünde iddialar da var.

 Konuyu görüştük. Basın toplantısının ardından, ikili görüşmede bu konuyu da ele aldık. Tabii bu konuda bir bilgi kirliliği de var. 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında, içeri alınanlar arasında malum o pilotlardan da var. Şimdi bu pilotlarla ilgili olarak bizim bir değerlendirmeye girmemiz doğru olmaz. Konu yargı sürecindedir. 

24 Kasım öncesine dönülür diyebilecek misiniz? 

Temennimiz 24 Kasım öncesine dönmek değil, ilişkilerimizi çok daha ileri noktaya taşımak! Benim de Sayın Putin’in de temennisi bu. 24 Kasım öncesinde koyduğumuz bir hedef vardı, malum 100 milyar dolar. Şimdi artık biz hesabımızı 100 milyar doları da aşma üzerine yapacağız. 

Putin, 15 Temmuz’daki olayla ilgili size ne sordu?

Darbe ile ilgili konuda beni hemen ertesi gün zaten aramıştı. Orada duygusaldı da diyebilirim yani. 

Bu ziyaretin, yansımaları ne olacak? 

Elbette olumlu yansımaları olacak. Malum, dolar üçün altına düştü. Biz bugün bir şey konuştuk, dedik ki yani alışverişleri Ruble ile ve Türk Lirası ile yaparsak daha da yararlı olur. Öyle bir durumda mesela dolar daha da düşer. Döviz baskısından, kur baskısından kurtulmuş oluruz. 

PYD noktasında Rusya ile Türkiye’nin bakış açısında çok büyük farklılıklar var mı?

PYD konusunda, YPG konusunda örtüşüyor. Biz Moskova’da ofis açmaları meselesini de gündeme getirdik. Onun PYD ile alakası olmadığından, onun bir sivil toplum kuruluşu olduğundan söz ettiler. Sayın Putin, bu sayede en azından konudan haberdar oldu. Bunu ilk defa bizden duyduğunu söyledi. Elimizde resimler vardı, kendilerine gösterdik. Konuyu yakından takip edeceklerini söylediler.

15 Temmuz’da istihbarat zafiyeti var mıydı?

 Bu konuyla ilgili MİT bir çalışma yaptı. Şimdi jandarma ve Emniyet istihbarat malum, artık bunlar İçişleri Bakanlığı’na bağlandığı için bunlarla ilgili olarak da yeni bir düzenlemeye gidiliyor. MİT tabii kendini ağırlıklı olarak daha çok yine dış istihbarata verecek. Ama dış istihbaratın iç istihbaratla hiç bir bağlantısı yoktur denilemez. İstihbarat zafiyetinden söz ederken, sıfır hatayla veya sıfır yanlışla çalışan bir istihbarat örgütü zaten yoktur. 

17-25 Aralık’tan önce Paralel’den mağdur olanlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bu konularla alakalı hükümetimizin, yani geriye kabul gibi bir çalışmasının olacağını arkadaşlardan duyduk. Üzerinde çalışılıyor. Özellikle silahlı kuvvetlerle ilgili bir çalışma var.

‘YENİKAPI RUHU’ KORUNSUN

‘Yenikapı ruhu’nun devamı için Cumhurbaşkanı’nın tavrı bu sürecin devamında daha belirleyici olacaktır gibi bir anlayış var, buna katılıyor musunuz? 

Halkın kahir ekseriyeti öyle görüyor ama, siyasi kadrolar Cumhurbaşkanı’nın rolünü pek de öyle görmüyor maalesef. Yenikapı olayı farklı bir olay, farklı bir konsept olarak gelişti. Hakikaten şehitlerimizin ruhu orada bizlerin bir araya gelmesini sağladı. Bambaşka bir ruh o. Gazilerimiz oraya geldi. Gazilerimizle orada görüştük. Temennim o dur ki dedikleriniz, aynıyla tecelli etsin, bu ruh muhafaza edilsin.

Yenikapı’da HDP ayağı eksikti eleştirilerine ne cevap veriyorsunuz?

Ben darbeyi yapanlar, darbeciler ile teröristleri birbirinden ayırmıyorum. Benim için darbeci neyse terörist de odur. Et dağıtmaya giden Yasin Börü’yü üçüncü kattan atıp sonra ezeceksin araçla. Bunların darbecilerden farkları yok. Ben tüm bunları, adaletin tecellisi çerçevesinde söylüyorum. Bize düşen siyasi olarak adaletin tesisidir. Hukukun işletilmesidir.

Amerikan toplumu ya da Amerikan yönetimi ve kamuoyu Yenikapı’nın görüntüsünü anlamış mıdır? 

Bunu zaman gösterecek. Bırakın dünyayı, o meydana gelen insanların çok ciddi bir kısmı bile aslında bu FETÖ denilen kişinin ne olduğunu, belki de o miting günü anladılar. Çünkü orada bir zamanlar FETÖ’nün düzenlediği organizasyonlarında yer almış kişiler de vardı. “Bize bu adamın gerçek yüzünü gösterdiniz” diye teşekkür ediyorlar şimdi. Yenikapı, Kurtuluş mücadelemiz için, birliğimiz beraberliğimiz için elhamdülillah yepyeni bir kapı oldu. Temenni edelim ki; Amerika, Yenikapı’da o gün biraraya gelen 5 milyonun, -diğer kentleri de sayarsak- Türkiye genelinde 10 milyonun haykırışını duyar. ABD’nin, Türk halkının haykırışını duymasını ve bu zatı bir an önce Türkiye’ye teslim etmesini bekliyoruz. Kendilerine iadeyle ilgili dosyalar da gönderildi. ‘85 koliyi okumak kolay olmadı’ gibi bir bahane ileri sürmezler inşallah.

DERSHANELER KAPATILINCA ÇILDIRDILAR

FETÖ’nün yurtdışındaki faaliyetleri ilgili bir çalışmanız var mı?

Bunlar eğitimi sadece kendileri için finans kaynağı olarak görüyorlar. ABD’de Charter School’lardan yıllık gelirleri bunların asgari 250 ila 300 milyon dolar. Türkiye’de bunların çıldırdığı nokta neresi oldu? Dershanelerin kapatılması. Çünkü bunlar 1 milyarla 2 milyar arasında bir defa parayı buradan kazanıyorlar. Ben bunu başbakanlığımın ikinci-üçüncü senesinde arkadaşlarıma söyledim. Ama dinletemedik. Nabi hocanın döneminde bıçağı vurduk. Nasıl hopladılar? Grev yaptılar, sokaklara döküldüler. Bizim şimdi telafi kurslarını cumartesi pazarları başlatmak, iyice bunların altından çıkamayacağı bir şey haline geldi. Yalnız böyle bir şey daha var. Geçen İsmet Beye söyledim. Bunlar kurs, etüt merkezi yapıyorlar. İsmet Bey’e,’Etüt merkezlerini de süratle kapatmamız lazım’ dedim. Çünkü bu yarın aynen dershanenin gördüğü işi görecek. Yurt dışı boyutuyla mücadele çerçevesinde, Maarif Vakfı bitti şu anda. Yunus Emre’yi de aynen Maarif Vakfı gibi kullanmamız lazım. Hem o, hem o güvendiğimiz sivil toplum kuruşları varsa onlara da bizim Afrika’ya her tarafa yayılmamız lazım.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Ömer Çelik'ten 'referandum' açıklaması
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Duterte'nin sarayına silahlı saldırı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu